Як зберегти спокій, коли навколо всі панікують

Паніка найчастіше виникає як реакція на загрозу. Як не піддатись загальній паніці – у порадах від Рrice.ua.

Паніка чи стрес?

Це різні стани. Майже кожна людина хоча б раз у житті стикалася як із стресом, так і з панікою.

Стрес – це стан глибокого душевного хвилювання чи нервової напруги. У паніки, окрім емоційних, є також явні фізичні прояви. У людини починає прискоренно битись серце, посилюється потовиділення, з’являється відчуття здавленності з лівого оку грудей та горлі. Може виникати озноб, чи, навпаки, жар, нудота, запаморочення. Варто зазначити, що у різних людей фізичні реакції можуть відрізнятись. Людині може здаватись, що вона втрачає розум.

Головна ознака паніки – гостре відчуття страху. А через здавлюючий біль у грудях паніку іноді плутають з серцевим нападом.

Панічна атака може тривати від 15 до 30 хвилин. Є люди, які переживають такі напади регулярно.

Звідки страх?

Загальна нервова напруга та вегетативні розлади – основа для прояву таких станів. Поштовхом може послужити будь-що: війна, події особистого характеру (втрата близької людини, конфлікт, розлучення), постійні побоювання втратити роботу, лякаючі новини, які лунають звідусіль.

Але бувають атаки, прични яких нам невідомі.

Найгірша із панік

Однозначно можна сказати, що найгіршим видом паніки є колективна. Вчені досі не можуть розгадати це явище.

Феномен полягає в тому, що під час надзвичаноії ситуації одна людина може швидко посіяти паніку серед інших. Натовп розсудливих та врівноважених людей раптом починають діяти нераціонально та навіть деструктивно. Наприклад, починають бігти до одного виходу під час пожежі, кидати каміння у автобус з людьми, які можливо хворі на коронавірус і т.д. У кожній з цих ситуацій можна обрати більш безпечний варіант але у приступі паніки про це мало хто думає. Тому так бігато людей гине у безумному натовпі.

Саме колективну паніку часто використовують в якості інструменту для маніпуляцій натовпом під час масових акцій. Тільки тоді роль головного панікера виконує професійний провокатор.

Але навіть у таких умовах у натовпі завжди є люди, які не піддаються паніці. Якщо ви опинились у такій ситуації, спробуйте знайти людей, які не йдуть з натовпом, обирать альтернативні виходи, не діють, як більшість. Намагайтесь включати холодний розум та критичне мислення.

Найкращій спосіб уникнути паніки – мати чіткий план на кожну із можливих ситуацій. Виділіть час, зберіться з рідними і пропишіть ваші дії, крок за кроком, що кожен член родини буде родити якщо:

 • почнеться обстріл,
 • потрібно буде швидко покинути житло,
 • у будинок влучить снаряд,
 • хтось загубиться (тут важливо призначити точку збору, бажано, щоб вона була у безпечному місці),
 • хтось вдереться у житло,
 • комусь буде потрібна допомога,
 • зламається авто і т.д.

Дуже важливо, щоб всі чітко знали, що мають робити, тоді місця для паніки просто не залишиться.

Панічна атака. Що робити

Якщо людина розуміє та усвідомлює те, що відбувається, це добрий знак. Важливо розуміти, що панічна атака – тимчасовий стан. Це неприємно, але не небезпечо. Тож ставитись до неї потрібно саме так.

Головне правило опанування панічного стану – не боротись з ним та не боятись. Потрібно його пережити, але при цьому пам’ятати, що він пройде. Може ця порада звучить трохи ивно, але вона дієва.

Щодо методів заспокоєння, то вони дуже інивідуальні. Їх вам потрібно обрати самому. Декому допомагають дихальні вправи, декому м’язова гімнастика. Також можна спробувати вирівняти дихання, зробити розтяжку, це допоже трохи переключити увагу.

Відома порада «зберігати спокій та не піддаватись паніці» – це не спроба відмахнутись від проблеми, а дієва порада. Не піддавайтесь. Не дайте їй вас охопити. Паніка дуже не любить, коли її ігнорують.

Чи варто звертатись до лікаря

Варто. І не обов’язково до психотерапевта. Можно. И не обязательно к психотерапевту. Медикаментозний засіб від підвищенної тривожності може підібрати навіть терапевт. Він також розповість, як його правильно приймати.

Кого не любить паніка

Майстрів релаксу

Тих, хто вміє шидко відновлювати дихання, хто практикує йогу, знає толк у медитації та просто позитивно настроєних флегматиків. Такі люди доволі складна мішень для паніки. Їй немає сенсу чипати того, хто дегко може видихнути її носом.

Оптимистів

Цих людей скільки не залякуй, а їхній стакан завжди наполовину повний. Це прекрасна риса й дуже допомагає у складних ситуаціях. Вони не опускають руки, завжди мають план Б, думають позитивно. І цьому треба у них вчитись. Авжеж, це буде нелегко. Оптимістами не стають в один ммент, а тим паче в таких ситуаціях, як зараз. Але потроху працювати у цьому напрямку потрібно.

ЗОЖників

Постійний прийом алкоголю та інших стимуляторів виснажує нервову систему. Без них людина стає дратівливою, надмірно вразливим та підозрілим, навіть депресивним. Це найкращі умови для розвитку панічної атаки. Але і людина, яка занадто зосереджена на здоровому способі життя, підрахунку калорій, дієтах та інших суворих обмеженнях може бути за крок до зриву. Будь-який поштовх і нерв просто не витримають.

Баланс та рівновага – це те, що паніка дуже не любить. Якщо ви відчуваєте, що ваша тривога занадто зростає, намагайтесь переключитись. Дуже допомагає зайняти руки. Ви можете малювати, размальовувати, шити, плести, готувати їжу. Якщо ви маєте ресурси, в тому числі і вільний час, ви можете долучитись до допомоги потерпілим, біженцям та армії. Повірте, там допомога завжди потрібна, а ви зможете трохи розвантажити голову та принести реальну користь.

Також намагайтесь хоч трохи бувати на свіжому повітрі. Але цю пораду можна використовувати тільки, якщо у вашому місті безпечно. Якщо ні, тоді обмежтесь провітрюванням квартири та вологим прибиранням.

Тих, хто фільтрує інформацію

Зараз це найскадніше. Майже неможливо вбергти себе від дезінформації, фейків. Але це зробити вкрай важливо. Не поглинайте інформацію звідусиль.

 • Оберіть перевірені канали, яким ви довіряєте.
 • Не читайте інформацію з неперевіренних джерел.
 • Не поширюйте неперевірену інформацію.
 • Не вступайте у діалоги з людьми, яких не знаєте.
 • Не переглядаайте постійно страшні відео, особливо перед сном

Зараз будти проінформованним в прямому сенсі значить бути живим. Але, якщо ви станете жертвою неправдивої інформації, це також може коштувати життя, або здоров’я.

Бережіть своє здоров’я. Обов’язково приділяйте увагу вашим особистим потребам: не забувайте їсти, пити додстатньо води, отримувати необхідні вітаміни. Пам’ятайте, що ви повинні бути здоровими фізично і психічно, щоб перемогти!

війнапанікастрес