Війна в Україні. Те, що вам потрібно знати, щоб захистити себе

З самого початку війни на території нашої країни, ми збирали для вас корисну інформацію щодо того, як не тільки пережити ці складні часи, але і зберегти здоров’я та навіть життя.

Перевіряємо інформацію

Головне правило – не споживайте неперевірену інформацію. Тим паче не поширюйте її. Складно описати, до яких наслідків призводить розповсюдженні фейкової інформації. Але серед її жахливих наслідків не тільки нагнітання страху у населення, але і робота на ворога, адже саме він здебільшого займається розповсюдженням фейків.

 1. Підпишіться на офіційні сторінки представників українського уряду. У нашій країні Президент особисто інформує про всі свої кроки, тож цій інформації можна довіряти. Також офіційну інформацію надає його дружина і весь апарат.
 2. Не переходьте за підозрілими посиланнями, тим паче не завантажуйте і не встановлюйте на свій смартфон підозріли застосунки. Підозрілими мають бути ресурси, які вам надсилають малознайомі люди, які мають провокативні назви та заклики.
 3. Не пересилайте знайомим та рідним неперевірену інформацію. Пам’ятайте, що війна ведеться не тільки на полях бою, але і в наших смартфонах та ноутбуках. Ворог ставить собі найважливішу ціль – сбити вас с пантелику, обдурити, змусити повірити у ті нісенітниці, які вони вигадують пачками. Не допомагайте їм.
 4. Бережіть важливу інформацію. Не додавайте у мережу фото ЗСУ, іхніх пересувань по території. Цим ви даєте ворогу дуже цінну інформацію. Також не викладайте фото руйнувань. Їх часто використовують, щоб проілюструвати свої неправдиві новини.

Знаходимо чи обладнуємо надійне укриття

Тривожні сирени лунають майже по всій Україні. Вони попереджають про небезпеку. Тож не нехтуйте сиренами, обов’язково йдіть в укриття.

До речі, про укриття. До його вибору потрібно поставитись дуже відповідально.  Не все те, де написано “Укриття” ним являється. 

Укриття, яке можна вважати надійним:

 • має два, або більше виходи, які знаходяться на протилежних сторонах будівлі,
 • має вентиляцію та туалет,
 • там не проходять труби водопостачання чи каналізації.

Укриття, яке не можна вважати надійним:

 • звичайний підвал багатоповерхівки,
 • не має додаткової вентиляції,
 • має один вихід,
 • по ньому проходять внутрішньобудинкові мережі (труби з гарячою та холодною водою, каналізація).

Більшість укриттів мають ці недоліки, тож варто продумати альтернативний варіант для сховку. 

Спеціалісти радять дотримуватись “правила двох стін”. Ці поради ми знайшли на сторінці @bezdomnie.ua у мережі Instagram. Її власник Дмитро став майже національним героєм, адже кожного дня він інформує українців, як правильно себе поводити поки на території нашої країни триває війна.

Дмитро на прикладі бомбардувань в Алеппо радить українцям не ховатись у сумнівних сховищах, а залишатись у своїх будинках та квартирах. Варто тільки дотримуватись “правила двох стін”. Це означає, що вас від вулиці, звідки може надійти загроза, повинно відділяти дві стіни. В такому випадку, перша візьме на себе весь удар, а друга вбереже вас від уламків. 

За словами Дмитра, не варто переховуватись на сходах – вони часто обрушуються першими. Залишайтесь у свої квартирі. 

Не рекомендують переховуватись у ванній кімнаті, якщо вона оздоблена кахелем. Від вибуху він може розлетітись на маленькі гострі уламки. З цієї ж причини потрібно прибрати у квартирі всі дзеркала, а також дзеркальні дверцята. 

Небезпечними можуть бути і останні поверхи багатоповерхівок. Їхнім мешканцям варто спустить хоча б на поверх нижче до сусідів. Не залишайтесь на сходах!  

Ні в якому разі не підходьте до вікон під час тревоги, якщо ведуться вуличні бої, або ви бачите ворожу техніку. Найголовніша ваша задача – сховатись та вимкнути світло. Не знімайте події на відео, ви ризикуєте своїм життям!

Заклейте вікна! Ваша задача не просто не допустити, щоб вони розбились, але й щоб вас та ваших рідних не поранило уламками. Тому вікна потрібно щільно обклеїти скотчем. Не клейте “сніжинкою” або решіткою. Клейте смужка до смужки. Краще це зробити у кілька шарів. 

Не забудьте про вікна у під’їзді. 

Також не забувайте про “правило трьох”: людина може прожити три хвилина без повітря, три дні без води та три тижні без їжі. Обов’язково поповнюйте продовольчі запаси. Особливо потурбуйтесь, щоб у вас завжди була питна вода.

Дмитро не радить сподіватись тільки на центральне водопостачання. За його словами, у воєнний період робота місцевих водоканалів може бути порушена, тоді воду, яка буде подаватись до наших кранів буде просто неможливо пити. Знайдіть найближчий до вашого дому бювет.

Важливі речі

На жіль, ми зараз не можемо знати точно, чи зможемо постійно перебувати у своїх домівках. Якщо лінія фронту підходить все ближче до вас, варто подумати про те, щоб евакуюватись. Це можна зробити централізовано на потягах або автобусах, також можна виїжджати на власному авто. Складно сказати, який із способів найкращій. Вибирайте той, який підходить саме вашій родині. 

Але підготуватись до можливої евакуації ви можете заздалегідь. Як показує практика, до потягів та автобусів для біженців не пускають з великими валізами та сумками. З собою можна взяти лише маленьку сумочку за найважливішим.

Найважливішими речами можуть бути:

 • документи, що посвідчують особу вашу та ваших дітей,
 • ліки, без яких ви не можете обійтись,
 • телефон та зарядне до нього,
 • гроші готівкою та картки,
 • ноутбук та зарядне до нього,
 • павербанк,
 • вода,
 • іжа в дорогу.

Продумайте, чим ви можете пожертвувати, якщо прийдеться позбутись частини речей. Найважливіші (документи та гроші) сховайте у маленьку сумочку типу бананки під верхній одяг. Не забувайте, що у натовпі можуть бути злочинці.

Валізу замініть на невеликий але місткий рюкзак. Це особливо важливо, якщо з вами є діти, яких потрібно нести на руках. Рюкзак надійно застебніть на всі молнії та застібки. 

Кожному члену родини зробіть бейджи з повною інформацією. Не тільки дітям, всім. Напишіть повне ім’я, адресу, номер телефону родичів. бувають ситуації, коли навіть дорослі можуть загубитись та втратити пам’ять. 

Дітям продублюйте інформацію на руках. Запишіть номера телефонів тих родичів, які знаходяться у безпеці і у разі потреби зможуть подбати про дитину. 

Не залишайте своїх домашніх улюбленців, забирайте з собою. Не варто боятись, що з ними виникнуть складнощі, вони виникнуть без них.

Ми зібрали для вас важливу інформацію, якою користуємося і самі. Для нас вкрай важливо, щоб наші співвітчизники заходились у безпеці. Будь ласка, не нехтуйте нашими порадами і бережіть себе!

Щіро ваша, команда Price.ua

війнавійна в Україніважливі поради