Як довго Intel і AMD зможуть протистояти Apple і ARM?

01.02.2021 - Просмотров: 90

Часи змінюються. З 80-х років минулого століття і по сьогоднішній день процесори x86 від Intel і AMD з величезним відривом домінують в персональних комп’ютерах, і не тільки в персональних комп’ютерах – в дата-центрах і високопродуктивних серверах вони переважають багаторазово. До недавнього часу здавалося, що це природно, і ніщо в світі не може похитнути сформований стан речей. Більш того, x86 не мав гідних альтернатив і навіть не очікувався. Але всього за пару років все змінилося. ARM завдає цій архітектурі одну поразку за іншим, і тепер питання стоїть інакше: як довго протримаються Intel і AMD, якщо вони не відмовляться від x86?

Apple встановила тенденцію, яка може виявитися катастрофічною для x86

Mac на Apple Silicon (M1) стали останньою краплею. Поки вони не опинилися в руках звичайних користувачів, а їх дивовижні творчі здібності не були доведені і перевірені, ті, хто не вірив в ARM, залишалися з сильними і переконливими аргументами. Лід був зламаний. Не можна сказати, що це сталося раптово. Процесори ARM, що вважалися малопотужними і нездатними на що-небудь варте, успішно використовуються у високопродуктивних серверах, що не поступаються по продуктивності найпродуктивнішим чіпам x86, але споживають в два-три рази менше енергії. Гравітон від Амазонки, Ампер, ТандеркС-це якраз ті, про які пишуть багато і охоче. Сила інерції велика, і x86 як і раніше домінує в цій області застосування, причому з нищівним рахунком.

Найшвидший комп’ютер у світі

У п’ятірці найшвидших суперкомп’ютерів світу на першому місці – японський суперкомп’ютер Fugaku, на двохстах тисячах 52-ядерних ARM-процесорів Fujitsu A64FX. Його робоча потужність становить 442 петафлопса, а пікова-537 петафлопсов. На другому і третьому місцях — суперкомп’ютери на базі IBM POWER 9, RISC-процесори, з робочою потужністю 149 і 95 петафлопс. На четвертому-Китайський суперкомп’ютер, що використовує китайський RISC-процесор Sunway SW26010.

Найшвидший у світі x86 суперкомп’ютер на п’ятому місці, він використовує AMD EPYC, він майже в десять разів повільніше Fugaku.

Історія Intel

У той час як Intel (Integrated Electronics) очолювали генії, що створили її, компанія створила перший в світі однокристальний мікропроцесор Intel 4004. Приклад виявився заразливим, на цьому ринку протягом року з’явилося багато гравців, які домоглися успіху, продаючи більш прості і дешеві фішки. У цьому хаосі Intel не мав жодних шансів на лідерство, і вони не прагнули до цього. У структурі доходів компанії мікропроцесори знаходилися на самому останньому місці-на думку керівництва, вони все ще були недостатньо хороші.

Intel 4004

У 1978 році на ринок вийшов 16-бітний Intel 8086 (перший процесор з архітектурою x86), а роком пізніше-дешевший Intel 8088, з більш повільною 8-бітною шиною. Компанія IBM, дивлячись на слабкі, але пристойні процесор на проект ІВМ РС, вибрав процесор Intel 8088. Було б цікаво уявити собі світ, в якому IBM вибрала якийсь інший чіп-в якому Intel залишиться в пам’яті як творець першого мікропроцесора.

&Quot;але IBM вибрала цей чіп не випадково, не навмання-ретельно вивчивши всі чіпи, пропоновані ринком. З них Intel 8086/8088 був кращим.&Quot;
IBM PC і IBM-сумісні комп’ютери принесли Intel непристойну суму грошей, яку вони витратили на створення самих передових в світі чіпових фабрик ("ливарних заводів & quot;), що працюють тільки на Intel, виконуючи всі її побажання і примхи. Тепер компанія могла швидко виробляти будь-яку кількість чіпів будь-якої складності з бездоганною якістю.

Найкраще виробництво в світі, чіпи, які цілком влаштовували користувачів IBM PC і клонів, і, як наслідок, величезний тираж продаваних чіпів, вивели Intel на саму вершину процесорного сектора мікроелектроніки. Потім творці Intel пішли, але запасу міцності компанії вистачило на довгі роки.

Дослідницький центр Apple в Ізраїлі

Проблеми Intel

Але спроба розробити власний процесор ARM (в 1998 році Intel купила підрозділ StrongARM у DEC) закінчилася невдачею. Найкрутіший у світі графічний процесор теж не спрацював. І найголовніша проблема полягає в тому, що вертикальна інтеграція розробки процесорів з їх виробництвом, через постійно прискорюється гонки нанометрів, ставала все менш і менш ефективною. 10-Нм процес дорожче і складніше процедури, ніж 14-нм, 7-нм дорожче і складніше на два порядки.

&Quot;Ми пропонуємо вам підписатися на наш канал в Яндекс. Дзене. Там ви можете знайти ексклюзивні матеріали, які недоступні на сайті.’

Що краще-Intel або ARM

З початку 80-х років минуло майже 40 років. За цей час багато що змінилося в нашому світі. Щоб не збільшувати текст нескінченно, згадаю лише деякі з цих змін. Ті, які мають відношення до нашої теми. Виробництво чіпів ставало все більш дорогим, і тепер переважна більшість компаній, що розробляють їх, позбулися своїх виробничих потужностей.

Зараз виробництвом займаються спеціалізовані компанії (на зразок TSMC або Global Foundries), і всі труднощі і проблеми, пов’язані з цим, лягають на їхні плечі. Винятки тільки підтверджують правила. Одна з них-розвідка. Інший-Samsung, яка не тільки "ллє" чіпи для себе, але і виробляє їх для інших компаній. У Samsung з цим все в порядку, але це група компаній, що займаються різними напрямками.

Які ще можуть бути питання? Топ на M1 ARM, всі інші Маки на Intel

За обсягом продажів мобільні пристрої вже перевершили персональні комп’ютери, а на мобільних пристроях чіпи x86 ще не прижилися. TSMC майже наздогнала Intel за обсягом випуску продукції і прибутку. Apple накопичила 13-річний досвід розробки процесорів для систем на чіпі і самих чіпів. Коли Intel"увійшла в зону турбулентності & quot;, розвиток її процесорів сповільнилося, у Apple не було іншого вибору.

Я вже згадував M1 Mac, суперкомп’ютери та серверні чіпи з архітектурою ARM. ARM виглядає настільки привабливо, що навіть найважливіші споживачі чіпів x86 задумалися про перехід на ARM, і Apple є для них прикладом: власні системи-на-чіпі, оптимізовані для пристроїв, в яких вони будуть використовуватися, і навіть розробляють для них власні ядра (або уточнюючі стандартні ядра з ARM). Майбутнє належить АРМУ, і пора це визнати.