Ігор ЗАЙЦЕВ: для доставки повітрям потрібно вирішити три проблеми, а поки дрони стрижуть кущі і звільняють людей

Іграми з дронами розважається молодь, а дорослі хлопці з їх допомогою вирішують промислові завдання. Дрони вже замінили малу авіацію, ставши очима фермерів (і це тільки початок!). Вони готові допомогти комунальним службам, поліції та МНС. Рішення на складі в Києві, залишилося дати бій бюрократії. Але світ чекає головний прорив-доставку повітрям, яка поділить торгівлю на «до» і «після». Price MEDIA знає, коли чекати розв’язку.

У 2014 році Ігор Зайцев разом з Костянтином Ладуренко одні з перших в Україні зрозуміли, як дрони змінюють світ. Спільно вони відкрили компанію Fly Technology . Зараз це один з найбільших імпортерів і дистриб’юторів дронів в Україні. В інтерв’ю далі ігор детально пояснив, чому дрони не зупинити і як вони змінюють світ.

«Паяльники «в минулому, тепер треба з» мізками» розібратися»

Fly Technology — імпортери та дистриб’ютори продукції китайської компанії DJI в Україні. У нас розвинена велика дилерська мережа, в якій зібрані представники і агронаправленія, і відеозйомки, і промисловості. Серед клієнтів-інтернет-магазини, великі роздрібні гравці. Їх багато, вони більше займаються впровадженням технологій, ніж ми. Наші основні завдання-привезти, розмитнити, зробити документацію, забезпечити сервіс. Також у нас є свій невеликий онлайн-магазин, але це не основний напрямок розвитку бізнесу, — описує бізнес Ігор Зайцев.

— Як часто з’являються новинки?

— В середньому, раз в 4-6 місяців. Зараз ринок знаходиться в процесі формування і заповнення всіх Ніш.

— Правда, що зовні однакові моделі можуть літати по-різному?

— Скажімо так, для людини «недосвідченого» дрони можуть мати однаковий вигляд. Phantom 3 і Phantom 4 зовні приблизно схожі, але не в повітрі: всі моделі мають різний час і характеристики польоту. Наприклад, Mavic і Phantom відрізняються по польоту кардинально.

— Квадрокоптери, що працюють на колекторному моторі, часто ламаються. Тому ютуб-блогери радять відразу купувати запасний мотор.

— Вони не брешуть. Зокрема, наш постачальник (DJI) використовує безколекторні двигуни, які можуть літати дуже довго. Однозначно, краще купувати безколекторний, хоча це трішки дорожче.

— Дрони, які ви продаєте, призначені не для розваги?

— Є кілька моделей для» фана», але основна маса — для професійного використання.

— Наприклад?

— В першу чергу, більшість продукції — це літаючі камери, які застосовують в Медіа/продакшн. Також багато дронів використовуються в агросекторі-від банального моніторингу площ до обприскування полів.

— Літаючі камери-дійсно настільки великий ринок?

— Він вимірюється десятками тисяч. Це великий ринок? ( Посміхається ) За моїми підрахунками, в Україні всього близько 15 тис. Дронів.

— Зрозумів. Ви займаєтеся переоснащенням дронів для аграрної сфери?

— По-перше, агронаправленіе є певним драйвером всього ринку. Як окремі фермери, так і великі холдинги намагаються оптимізувати роботу і піти від повної залежності від людського фактора. Звичайно ж, ті дрони, які ми, грубо кажучи, дістаємо «з коробки», іноді вимагають певних доопрацювань на програмному рівні. У саме «залізо» не влазимо, хіба що для ремонту (але на це у нас є ліцензія виробника). Це раніше була необхідність масово «перепоювати» дрони.

Що стосується ПО, тобто готові рішення — програми, які Залишилося правильно налаштувати і навчити людину найбільш ефективно її використовувати.

— «Перепоювати » дрони?

— Років 6 тому для того, щоб дрон якісно літав, його потрібно було дособірать — встановити камеру, підвіс, батарейки потужніші (з ними експериментували дуже багато). Зараз більшість дронів DJI вже RTF-ready to fly. Головне-правильно задати функції, скласти маршрут польоту, встановити висоту, швидкість, показати потрібний поворот. Якраз це завдання найбільш затребувана.

— Простими словами, виробники розібралися з «залізом».

— Вірно. Більшість дронів перетворилися в» конструктори LEGO»: на платформу клацанням чіпляєте камеру, модульно ставите польотний контролер («мізки»), інші пристосування. Так що час паяльників в «цивільних» дронах, які не виконують спеціальних функцій, проходить.

https://blog.price.ua/news/ruslan-zhmachenko-sobstvenniki-saytov-nikak-sebya-ne-proyavlyayut-myi-lish-vidim-gonku-na-skorost-ot-marketologov/

«Дрони замінюють малу авіацію»

— Хто є основним покупцем в агросекторі?

— І холдинги, і окремі фермери. Плюс дослідницькі Аграрні інститути, які тестують пристрої, вдосконалюють під нові завдання. Великі латифундисти можуть закуповувати дрони сотнями: у них цілі відділи впроваджують безпілотні рішення.

— Ваше найбільше замовлення.

— У грошовому еквіваленті — на мільйони. Поштучно-близько сотні.

— Яка середня вартість дрона для агробізнесу?

— 35-40 Тис.Грн. Він невеликий — 35 на 35 см.Зараз в агросекторі активно використовують DJI Phantom і DJI Mavic. Ціна DJI Phantom у версії advanced-близько 40-42 тис.

Найчастіше ціна відповідає завданню: від просто подивитися — до картографії, вегетації, поливу. Плюс є спеціальні спектральні камери, які вішаються на дрон, і він в повному спектрі розуміє, що відбувається на полі, як розвивається культура. По суті, дрони повністю закривають потребу фермерів в огляді зверху, вони замінили малу авіацію.

— В якому вигляді дрон зберігає інформацію?

— Вона або записується на карту пам’яті, або зберігається в пристрої, або відправляється в хмару, де обробляється, і Ви отримуєте готовий результат на комп’ютер/планшет/смартфон.

— Ваші інтереси перетинаються з компаніями, які розробляють ПЗ.

— Ми працюємо в колаборації. Є міжнародні компанії, які спеціалізуються на глобальних рішеннях. В першу чергу, це виробник дронів DJI. Також можу виділити DroneDeploy (напевно, зараз №1 в розробці ПЗ), PIX4D, Litchi та інші.

&Nbsp;

» Китайці першими зрозуміли, як з дрона зробити масовий продукт»

— Скільки моделей представлено на ринку і чим вони відрізняються?

— Їх тисячі. Але явним лідером, компанією, яка формує ринок і задає тон, є DJI. За різними оцінками, світова частка DJI близько 70%, а в Україні, може, і більше. Це DJI придумує ті моделі, якими ми всі користуємося, інші (найчастіше) наздоганяють або роблять аналоги.

Ігор проводить коротку презентацію в шоу-румі Fly Technology для журналіста Price MEDIA.

— Наскільки я знаю, в Україні теж є серйозні виробники дронів. Що скажете про них?

— У квадрокоптерах і гексакоптерах Україна якраз не дуже сильна. Запам’ятайте: все, що схоже на Вертольотик з пропелерами — це, звичайно ж, DJI, тут конкурентів майже Немає. Хоча є й українські фірми, в т.Ч. Ті, які виробляють коптерні платформи.

Якщо говорити в цілому про дрони, в т.Ч. Які літають за участю зовнішнього пілота, в України непогані позиції, особливо у військових розробках (звичайно, лідерами є США та Ізраїль).

— Між військовими і цивільними пристроями настільки вже велика різниця в плані розробки?
— саме. Україна виробляє дуже багато безпілотних літакових платформ. Вони схожі на літаки, тільки менше розміром. Між військовими і цивільними дронами велика різниця, адже військові проектують, щоб ефективно літати і не потрапити під радіоподавляющее обладнання. На них найчастіше є якісь камери, записуючі пристрої, тепловізори . Для цивільного використання, звичайно ж, немає необхідності в останніх.

Проте, безпілотні платформи, як мені відомо, використовує і поліція, щоб моніторити на великих відстанях, відстежувати номерні знаки на машинах і т.Д.

Взяти, наприклад, зумовані камери DJI. Дуже зрозуміле, просте, відпрацьоване рішення. Купивши дрон, одним клацанням встановлюємо камеру — і дрон готовий до роботи.

Примітно, що технологія квадрокоптера була відома ще з минулого століття. Але чому саме зараз вона знайшла таку популярність? Тому що DJI зробила її максимально простою. Купивши квадрокоптер, вам не потрібно щось паяти, вигадувати, клеїти. Ви дістали його з коробки, підключили до смартфону, зарядили батарею — і полетіли.

Коли стався переворот?

— Близько 10 років тому. В Україні бум припав на 2014-2015 роки.

& Nbsp;

» Український ринок створювали війна і весілля»

— Саме тоді ви і зрозуміли, що потрібно йти в цей бізнес?

— Так, ми працюємо з 2014 року.

— Що стало тригером?

— Мені з моїм бізнес-партнером Костянтином Ладуренко попався в руки квадрокоптер. В принципі, ми працювали в суміжних напрямках, політали, покерували — сподобалося. Ось і вирішили поставляти і продавати Квадрокоптери, незважаючи на те, що це був 2014-й, Долар.

Костянтин та ігор на одній з численних виставок.

— Скільки тоді стояв квадрокоптер?

— Тисяч 15. Це квадрокоптер приблизно такого ж класу, який зараз затягне на 50 тис.Грн. Зрозуміло, тоді це були перші моделі, не такі вдосконалені, як зараз. Вони стояли дешевше, проте пояснити людям, що таке дрон і навіщо він потрібен було вкрай складно. Ми говорили: «Ось дрон-купіть», на що нам відповідали:» навіщо нам Вертольотик на радіокеруванні за 15-20 тис.?!».

— Коли люди зрозуміли, що таке дрон?

— Масово в 2015 році, швидше за все, з появою DJI Phantom 3. По-перше, штуковина літала ( посміхається ). По-друге, в цій версії вже були сенсори, які не давали врізатися — повітряні парктроніки, істотно спрощують управління.

Крім цього, перелом стався ще й через війну в Україні. Аеророзвідки/аерозйомки в наших військах як такої практично не було, в той час як північний сусід використовував дуже активно (за моїми відомостями, Збройні Сили РФ розвивали безпілотні технології, починаючи з 2008 року). Якраз в 2014-му пристрої почали купувати волонтери, і військові на фронті активно використовували їх, незважаючи на те, що це були цивільні моделі, багато в чому не пристосовані для польотів в умовах радіоелектронних перешкод, їх можна було легко глушити.

Саме в той час країна побачила по ТБ перші Phantom — білі коптери, з яких, по суті, все і почалося.

У вас є інформація, скільки всього дронів було направлено в АТО?

— Точних відомостей немає, але дуже багато — тисячі. Вони часто розбивалися, адже, знову ж таки, техніка не пристосована для роботи у військових умовах. Та й справлятися з керуванням вдавалося не всім: для солдата важливіше врятувати життя. Правда, також були випадки, коли за впав дроном відправляли цілий БТР.

Підтримка армії була нашою соціальною ініціативою. А бізнес ми зосередили на ринку, який займається відеозйомкою з повітря, в цивільному житті. Тоді першими нашими клієнтами стали Весільні фотографи та відеографи, блогери. Вони і популяризували, зокрема.

— Але вони навряд чи купували дрон за 20 тис.?

— Купували. Один весільний фотограф розповідав історію, коли наречена висунула умову нареченому, щоб була виїзна церемонія, а він, у свою чергу, захотів зйомку з дрона.

— Весілля без дрона вже неможливе?

— Так виходить ( сміється ).

Додам, драйвером розвитку ринку стало ще й те, що велика частина хлопців із зони АТО почала повертатися до цивільного життя. А на передовій вони отримали навички роботи з безпілотниками. Вдома багато стали операторами дронів, шукали роботу в агросекторі, промисловому секторі.

— Скільки заробляє оператор дрона?

— По-різному, оскільки ринок молодий. Думаю, на рівні звичного нам всім відеооператора. Найчастіше це гідні зарплати, навіть за київськими мірками.

& Nbsp;

» Від глушилки врятує вітер або випадок»

— Журналісти іноді скаржаться, що політики глушать дрони над своїми маєтками. Це реально?

— Звичайно.

— Ви теж продаєте заглушки?

— Бджоли проти меду ( сміється ). Ні, ми не продаємо. Але в Україні є виробник глушилок, ми з ним знайомі. Більшою мірою він поставляє продукцію в зону АТО. Але, наскільки я розумію, глушилки є і у приватних осіб.

— Який їх принцип дії?

— Дрон використовує GPS, плюс радіосигнал від пульта і барометри. Коли він залітає в зону дії антени (більшість глушилок схожі на антену мобільного зв’язку), GPS і зв’язок з пультом управління відключаються. Навколо дрона утворюється якийсь вакуум, він зависає, не розуміючи, куди летіти далі, а потім може відправитися в «подорож за вітром».

— І..?

— Забрати його, звичайно, можна, якщо пощастить. Наприклад, при перемиканні режимів польоту. Або різкий потік вітру винесе його із зони дії антени, а радіус її дії може бути метрів 1500. Все залежить від типу глушилок: якщо вона слабкіше, то дрон може і зависнути на місці, а коли батарейка сяде, він опуститься вниз на землю.

— Ціна моделі дрона на глушилку не впливає?

— Без різниці.

&Nbsp;

» Дрон управляється напрямком голови і жестами рук»

— Що вміє дрон?

— Він мозгітий, якщо правильно налаштувати і використовувати. У нього є сенсори, які не дають врізатися. Зараз ці сенсори в більшості моделей розташовані спереду, знизу і ззаду.

Якщо розряджається акумулятор, дрон сповістить про те, що пора повертатися назад. І якщо протягом 7 секунд ви не скасовуєте команду, він автоматично повертається або на вихідну, або на точку, де зараз знаходиться пульт.

Якщо команди «Скасувати» не послідувало, дрон в будь-якому випадку автоматично починає знижуватися і сідає на землю при заряді менше 10%. Це стандартний функціонал.

Плюс він може облітати перешкоди під час польоту. І (це відрізняє дрони DJI) навіть якщо ви в якийсь момент передумали летіти, поклавши пульт на землю, дрон зависне в очікуванні наступних команд. Крім того, дрон може слідувати за об’єктом: перейшовши в меню управління дрона в спеціальний режим, на екрані смартфона Ви натисканням виділяєте об’єкт, дрон його фіксує за допомогою камери і сенсорів і завжди слід за ним, поки ми не дамо команду Скасувати.

— Футуристичні окуляри для управління — найкращий варіант?

— Тільки один з. Окуляри продаються окремо і коштують близько 13 тис . {1}

— Вони призначені в основному для професіоналів?

— Я бачив, як у Києві з цього зробили атракціон: дроном управляє підприємець, який за гроші пропонує подивитися на пейзажі в окулярах.

Плюс їх можуть використовувати пілоти, які знімають і хочуть більш якісної картинки. Справа в тому, що в більшості квадрокоптерів для перегляду використовується або смартфон, або планшет, а тут ви одягаєте окуляри. Також в деяких окулярах передбачений функціонал, коли по нахилу голови квадрокоптер змінює маршрут. Тобто на пульті тільки газ / гальмо, а направо/наліво, вгору/вниз регулюється виключно нахилом голови.

— Скільки такі коштують?

— 25-30 Тис.Грн.

— Для цього потрібна певна модель коптера?

— Так, бажано використовувати DJI Mavic Pro.

Інший цікавий підхід — керувати жестами руки. Це можливо в роботі з моделями DJI Spark і DJI Mavic Air. Витягаєте руку перед собою, направляєте долоню на коптер (він фіксує оператора) і керуєте. Якщо вирішили сфотографувати щось-досить скласти пальцями прямокутну рамку.

— Ви мали на увазі ці оновлення, коли на початку розмови сказали, що кожні півроку виходять оновлені моделі?

— Так, додатковий функціонал з’являється у всіх моделях.

— А апгрейд по можливий?

Ні, ПО оновлюється в рамках функціоналу однієї моделі, поставити ПО з однієї моделі на іншу не вийде. В цьому нюанс, адже володарі Phantom 3 хочуть Phantom 4. Ми надаємо можливість обміняти старий на новий з доплатою.

— По суті, зараз формується великий б / у ринок?

— Багатьом потрібен перший квадрокоптер, щоб спробувати. Тому б / у не бентежить.

— Яка якість зйомки?

— У найпростіших моделей — 1080 px (Full HD). А на моделях, які коштують понад 20 тис., Якість зйомки 4K у всіх, але з різною кількістю кадрів — від 25 до 60 в секунду.

— Який дрон не можна купувати?

— Складно сказати, адже на кожен дрон є свій клієнт. Я точно знаю, що потрібно купувати-DJI.

https://blog.price.ua/chto-novenkogo/zhizn-posle-shtrih-kodov-kakim-budet-skanirovanie-tovarov-i-lyudey/

&Nbsp;

» Дрони звільняють людей»

— Чи пробували ви розвивати сервіс оренди?

— Спочатку займалися і орендою, і комерційною зйомкою. Зайшло, заробляли. Але в якийсь момент вирішили, що хочемо зосередитися на дистрибуції та імпорті, а не намагатися всидіти на двох стільцях.

Скільки дронів імпортуєте за рік?

— До десятків тисяч наближаємося, але поки це тисячі.

— Ви говорили, що в Україні зараз 15 тис.Дронів. Який потенціал ринку?

— Багато ніші не заповнені. Головним чином мова про промислове використання дронів.

— Тобто аграрії вже навчилися.

— Ну, і в агро поки навчилися виключно дивитися зверху.

А що вони можуть ще?

— Наприклад, обприскувати поля. До дрона прикріплений бак на 10 л, його вистачає на 2 га. За часом-приблизно 15 хв. Я особисто тестував, потім, правда, довго чухався від цих пестицидів ( сміється ).

Плюс такої моделі в тому, що вона повністю автоматизована. Вам не потрібно керувати під час обприскування: задали периметр поля, висоту і швидкість розпилення і т.Д. Також можна вибрати тип культури (припустимо, кукурудза) і програма сама виставить середнє значення, а ви його збільшуєте, зменшуєте або використовуєте рекомендоване. На моменті, коли сідає батарея або закінчується рідина, дрон повертається у вихідну точку. Далі ви його заряджаєте або дозаправляєте — і він знову повертається в точку, на якій зупинився.

— Дрони звільняють людей.

— Так, але і допомагають їм, спрощуючи їх роботу!

& Nbsp;

» Дрон потрібен комунальникам, МНС і поліції»

— Як їх застосувати в промисловості?

— Промислові рішення зараз в тренді, тому що дрони вже оснастили і тепловізорами, і газоаналізаторами. Він летить уздовж газової труби, на нього можна поставити певний датчик, який спрацює в разі витоку.

Тепломережі вже 1,5 року досліджуються за допомогою тепловізорів. У 2016 році над Києвом літали вертольоти, щоб вимірювати температуру будинків і тепломереж , то зараз квадрокоптер підлітає до будь-якого будинку і фіксує витоки тепла. Це величезний ринок.

— Ви контактуєте з київською владою?

— Так, але рішення приймають люди старого гарту, для яких на проблемну точку простіше відправити працівника або цілу бригаду.

— Але ви на низькому старті.

— Рішення вже в Україні, в нашому шоу-румі. Ми не просто чогось чекаємо, а знайомимо людей з можливостями дронів на різних заходах.

Нещодавно показували МНС-никам, як просто знайти людину в лісі. Ви стоїте на краю лісу, запускаєте дрон з тепловізором-і він дуже швидко знаходить теплове пляма-людини.

Демонстрація можливостей дрона з тепловізором.

— Їх реакція?

— Немає бюджету. Хоча ми пояснювали, що це реальна економія коштів і людино-годин. Не потрібна ціла рятувальна бригада, не витрачаються Паливно-мастильні матеріали, не піддаються ризику інші.

Але, на щастя, вже в кожній області у МНС з’явився дрон з камерою. Рятувальники мені розповідали, що під час пожежі багатоповерхового будинку на Шулявці дрон їм дуже допоміг: була сильна задимленість, навіть незрозуміло, де саме горить. Але поруч знаходилися журналісти з квадрокоптером. Вони злетіли — і все відразу стало зрозуміло.

Зі свого особистого досвіду скажу, що коли горіли склади БРСМ (мова про ситуацію 2015 року. — Р. Б. ), Ми поїхали туди з журналістами, відзняли матеріал, а потім запропонували МНС-никам підлетіти на дроні (там літав вертоліт, але він не міг спуститися занадто низько) і подивитися поблизу на те, що відбувається.

https://blog.price.ua/news/ya-gluboko-podavlen-chelovek-sozdavshiy-vsemirnuyu-set-planiruet-vernut-ee-k-istokam/

— А дрон не боїться високих температур?

— Боїться, але ми ставали на досить безпечну відстань, проти вітру, щоб температура від пожежі піднімалася не в бік дрона.

— Дрони замінять поліцейські патрулі?

— Є чудовий досвід муніципальної поліції Вишневого: їх Phantom 3 патрулює містечко, і коли відбувається якесь ДТП, дрон вилітає на місце події, фотографує. Це вже величезний плюс для муніципальної поліції, тому що допомагає людям економити час і нерви.

Ми всі пам’ятаємо американські фільми, де літають вертольоти і повідомляють, на яких ділянках дороги пробки. Зараз не потрібно вертоліт запускати. Для цього є дрони, які можуть оперативно робити фотографії, відео та прямі трансляції.

— Але таких сервісів у нас поки немає.

— Поки немає, але думаю, до цього все йде.

А що стосується поліції, є приклади, про які можу розповісти. Під Києвом є огороджена зона, ніхто особливо не цікавився, що там. Всі думали, звичайна ділянка. За допомогою дрона поліція з’ясувала, що на цій ділянці активно видобувається пісок. Ще за одним подібним парканом виявили величезне сміттєзвалище.

— Ви говорите тільки про позитив. Рій з тисячі дронів напевно лякає і вас самого.

— Поки це тільки фантазії: їх синхронізувати дуже важко, потрібні великі ресурси. У Києві є хлопці, які цим займаються це компанія Smart Robots. Вони роблять шоу дронів на ВДНГ .

&Nbsp;

«SEO — досить дивна річ.»

— Повернемося до бізнесу. Ви спільно з банками-партнерами надаєте кредити на покупку. Яка їх доля?

— В B2B дуже низький відсоток: купують відразу, адже бюджет для цього формується заздалегідь.

— Які завдання ви вирішуєте в Facebook, Google+?

— Соцмережі виконують більше іміджеву функцію і пізнавальну. З їх допомогою ми можемо оперативно знайомити нашу аудиторію з новинками, публікувати поради щодо використання бпла і т. П. Продаємо ми через контекстну рекламу, це-ключова ставка.

— А SEO?

— SEO — досить дивна річ. Хтось навіть каже, що цей інструмент просування вже помер. Я не можу відповісти ствердно або негативно. Але для мене більш зрозуміла контекстна реклама, тому що ми чітко можемо підрахувати, скільки заробимо на 100 вкладених гривнях.

— Як ви «чіпляєте» фермерів?

З тих пір, як закрили Однокласники і Вконтакте, багато в тому числі перейшли в Facebook. Я банальний приклад розповім. Жителю села Вінницької області, майже 70-річному чоловікові, знадобився коптер. У нього є свої невеликі поля з кукурудзою, також він завзятий мисливець. Він написав нам в Facebook, приїхав і купив квадрокоптер, ми з ним листуємося і він каже: «хлопців, я коли запускаю квадрокоптер, вся вулиця збирається. Я тут, як цирковий поні!» ( Сміється ). Зрозуміло, що це виняток. Люди за 70, особливо з глибинки, рідко купують. Але, тим не менш, ця історія приклад, що є і така аудиторія, ми із задоволенням з нею спілкуємося.

https://blog.price.ua/articles/kak-starshemu-pokoleniyu-ne-poteryat-rabotu-v-epohu-digital-9-sovetov/

— Наскільки складно продавати таку продукцію онлайн?

— Продаж квадрокоптера дорожче 10 тис. — Довгий процес. Найчастіше немає такого, що покупець відразу поклав товар в кошик. Потрібно мінімум 2-3 контакту. Так що Працюємо з інструментами ремаркетингу, наздоганяємо.

— Я правильно розумію, що юрособи схильні до сезонності в покупках?

— У більшості випадків так. Але не у кожної організації є ця сезонність. Припустимо, агрофірми до зими збирають урожай, потім його продають, а навесні отримують гроші. Гроші є-значить, будуть і дрони.

Знову ж таки, це дуже суб’єктивно.

— Ви ексклюзивний дистриб’ютор DJI в Україні?

— Ні, але найбільший.

— Скільки людей у вас працює?

— 22.

— Ваше УТП?

— Ми є єдиним в Україні сервісним центром, рекомендованим виробником. Тобто єдині є на сайті DJI в розділі «Сервісні центри». Наші майстри-інженери пройшли ряд навчань, стажувалися на головному офісі DJI в китайському місті Шеньчжень і європейських представництвах компанії . Завдяки цьому ми можемо прямо в Києві ремонтувати моделі, які з багатьох країн потрібно відправляти в Сервісні центри в Китаї.

Українці в Китаї з офіційними представниками DJI.

&Nbsp;

«Хтось любить стригти кущі. Вертушками»

Як ламаються дрони?

— Найчастіше проблема в людському факторі і неуважності — з ними пов’язано близько 95% поломок.

— Напевно, мова про початковий етап користування.

— Навпаки! Перші місяць-два людина дуже дбайливо користується дроном. Ну а потім вирішує, що він — пілот винищувача.

— При падінні дрон повністю розбивається?

— Ні. Найчастіше ламається або камера, або промені, на яких тримаються двигуни.

Ми істотно зменшили відсоток поломок, коли почали навчати покупців. Коли тільки починали, дійсно бувало, що сьогодні людина купує, а через кілька днів приносить в ремонт. У нас є постійний клієнт, якому подобається стригти вертушками кущі, наприклад. Але це разові історії, а найчастіше люди були незадоволені, мовляв, витратив 30 тис., А воно ламається. Так що довелося з цим працювати, доводити на практиці свою експертність.

— Як можна дроном стригти кущі?

— Легко, якщо коптер з карбоновими пропелерами. Клієнт підлітав до куща і стриг. Правда, постійно приносив коптер на сервіс: було видно, що кущів постриг багато. ( Сміється ) але суть в тому, що він навчився добре літати і не розбивав коптер!

https://blog.price.ua/articles/7-predskazaniy-o-budushhem-na-rabotu-v-vr-ataka-hakerov-i-robotyi-vmesto-riteyla/

«Доставка дронами поки піар. Але скоро вони доставлять людину»

— Коли очікувати доставки дронами, про яку так багато говориться?

— Ми стоїмо на порозі цього. Знаю, що в Києві теж проводяться експерименти, але в промисловому масштабі цього не запустив ніхто. Найбільш близький Amazon, та й то мова поки про ексклюзивні доставках. Проте, в найближчі рік-два доставку запустять, тому що технології вже практично готові, немає інфраструктури.

— Конкретизуйте.

— По-перше, немає посадкових майданчиків.

По-друге, дрон має обмежену дальність польоту через акумулятор, і передачі сигналу. Відповідно, йому або потрібні майданчики для підзарядки, або більший обсяг акумулятора.

По-третє, потрібен алгоритм побудова повітряного трафіку. Машини всередині себе можуть легко побудувати трафік, ми і не говоримо про те, що дрони будуть врізатися один в одного. Але уявіть: хтось замовив піцу в аеропорт.

Як тільки в світі вирішать ці проблеми, доставка буде запущена.

— Синхронізація всього повітряного простору?

— Вірно. Я знаю, що, скажімо, бойові літаки в Україні виконують польоти на висоті від 20 м.А якщо раптом хтось вирішить дроном перенести посилку.

— З нашим бюрократизмом рішення затягнеться на роки.

— Бюрократія дуже часто зупиняє всі інноваційні процеси. Але над рішенням працюють, і воно незабаром буде.

Зараз, на жаль, це все піар. В Україні так 100%. Ніхто поки не робив гідні поставки будь-якого товару. Ми робили доставку дронами невеликих конвертів з путівками від компанії Deinde відомим людям. Але це відноситься до маркетингових ходів, не промислове використання.

Я вважаю, що в майбутньому застосування дронів якраз і буде розвиватися в бік промислових масштабів. З’являться дрони, які допоможуть досліджувати житлову інфраструктуру, газопроводи, лінії електропередач. Далі ми побачимо доставку. Ще в більш далекій, але вже доступній для огляду перспективі, — перевезення людей виключно на дронах.

— Світ змінився, коли нові технології стали застосовуватися не в айфонах, а в промисловості. Так і тут.

— Підтримую думку. Надалі розвиток дронів піде з масштабування-масштабування в промисловому застосуванні, коли будуть збільшуватися завдання, як ось перевезення людей. Так і масштабування в зворотному плані-зменшення: якщо раніше ми мали Phantom 3 розміром 35*35 см, то зараз функції краще і якісніше ми маємо в коптері розміром 15 * 5 см.

— Як краще регламентувати польоти дронів?

— Я є членом робочої групи при Міністерстві інфраструктури з формування правил польоту безпілотних літальних апаратів. Вона функціонує десь півроку. На початку літа Україна пережила скандал, коли багато хто не зрозумів і почав поширювати інформацію, що нібито з 1 червня повністю заборонені запуски дронів. Насправді, їх не заборонили і якщо порівняй з попередніми правилами польотів, внесли поняття дронів і прописали важливі процедури отримання дозволів на польоти.

— Ви вважаєте, це правильно?

— Вважаю, що в правилах використання повітряного простору, який функціонує з 1 червня (я не брав участі в його розробці, він був прийнятий Украерорухом, Державною авіаційною службою), є хороше і погане. Хороше в тому, що в ньому з’явилося поняття БПЛА (попередні правила були написані в 1990-і і поняття БПЛА або дрон не існувало взагалі і до них застосовувалися всі процедури для польотів звичайної авіації), з’явилися параметри польотів і БПЛА на які не потрібні дозволи, з’явилася зрозуміла (хоча і важко здійсненна) процедура отримання дозволу на політ. Але є і мінуси. Наприклад, максимально допустима висота 50 м (для аграріїв це взагалі ніщо). Дозволи на польоти потрібно отримувати за 10 днів, що, відповідно, у багатьох випадках виключає прольоти на дронах в журналістиці.

Ви повинні отримувати дозвіл на політ за 10 днів, якщо ваш дрон важить більше 2 кг, якщо ви літаєте над людьми, над будинком — в загальному, не виконуєте ряд параметрів. Якщо ви літаєте вище 50 м-теж повинні отримати дозвіл. І це обмежує функціонал.

Зараз ми з робочою групою працюємо над зміною прописаних у цьому Законі правил.

— Якими вони повинні бути?

— Основою цих правил повинна бути максимальна прозорість і простота виконання. Тобто коли людина буде розуміти, що є як адекватна висота вільного польоту (120-150 м), так і відповідальність. Також всі повинні розуміти, що не мають права літати в аеропортах, над військовими частинами, режимними об’єктами або якимись забороненими об’єктами (як атомні станції) і т.Д.

Ми імплементуємо європейські правила польоту дронів, які у них тільки планується вводити. У багатьох випадках замість European Union ми просто змінювали на Ukraine. Ці правила, в тому числі, мають на увазі, що професійні, важкі дрони повинні реєструватися в електронному реєстрі.

— Як?

— Цю функцію може взяти на себе навіть продавець. Якщо коротко: є державний електронний сервіс, на якому ви вносите серійний номер дрона і свої паспортні дані, або ж підтверджуєте їх електронним підписом. Ось і вся процедура реєстрації.

Найближчим часом робоча група збереться, щоб прийняти ці правила. Далі їх реєструє Міністерство юстиції, після чого вони набудуть чинності. Насправді, від глави авіаційної служби України вже є підтвердження того, що проект готові прийняти. Нам потрібно сформувати дорожню карту — і випускаємо їх.

Спілкувався Ростислав БУНЯК.

Интервью