5 кроків для просування на Amazon. Історія українця, який знайшов свою нішу

10.08.2018 - Просмотров: 4635

Дмитро Полупан має успішний кейс просування на Amazon садового устаткування. Також він є власником торгової марки United Athletes, яка на сьогодні спеціалізується на продажі буйків для плавання. Цей товар підприємець теж планує продавати на ринку США. В інтерв’ю Price MEDIA — про секрети американського e-commerce-гіганта: як обрати нішу, покращити видачу, а також чому не варто вестися на фейкові відгуки.

«Великий бізнес приділяє надмірну увагу плануванню»

— У Facebook ти писав, що читаєш «Антикрихкість» Насіма Талеба. Ключова теза автора  — не треба боятися помилок. Назви типові помилки, які роблять у великому бізнесі.

— Головна з них — надмірна увага до прогнозування та планування запуску проектів: навіть середньострокові (чи буде попит, чи спрацює маркетингова стратегія, що думають фокус-групи) прогнози даються складно. Хоча для старту  достатньо сформувати цінову стратегію, провести базову оцінку потреб ринку, виготовити робочий зразок продукту – й усе.

— У старту теж є часові рамки.

— На запуск буїв United Athletes знадобилося близько 6 місяців. За півроку ми зібрали та проаналізували зразки, оцінили нішу та обсяг продажів на Amazon, далі почалася розробка. Виробництво першої партії ми почали вже за 3 місяці.

Дмитро Полупан.

— Співзасновник ЛУН Денис Циганок вважає, що планувати потрібно на половину часу, який працює компанія…

— Планування — це добре, проте не варто надто прив’язуватися до плану. Ми ніколи не знаємо, що може статися. Саме в цих непередбачуваних ситуаціях наявність детально прописаного плану зазвичай є обмеженням. Планування на 5 років я взагалі вважаю втратою часу, адже за цей період може змінитися все.

— Весь український e-commerce працює за планами, мінімум річними.

— У цьому і є перевага малого бізнесу перед великим, у якого розтягнутий процес прийняття рішень. Я вірю у швидкість планування, швидкість прийняття рішень і в короткостроковий план.

Ексклюзив Price MEDIA:

Денис ЦЫГАНОК, Lun.ua: «Чтобы решить проблему людей, мы должны стать конкурентом Facebook и Google»

«Задача — зайняти 60-70% ринку на Amazon за 3 місяці»

— В українському представництві P&G ти був топ-менеджером?

— Ні, радше менеджером середньої ланки. На останньому щаблі своєї кар’єри я відповідав за регіональні продажі та розвиток дистриб’юторів спочатку на території Західної України, а пізніше очолював групу по роботі з топ-замовниками у Києві. Моя команда фактично знаходила рішення для замовників зі збільшення продажів, оптимізації товарних залишків та інших процесів.

— Які рішення ти пропонував?

— Якщо говоримо про концепцію ритейлу, то в офлайні мають значення два моменти.

Перший — коли покупець вперше знайомиться з продуктом, зустрічає його на полиці.

Другий — після використання продукту, наскільки він відповідає потребам споживача.

Відділ продажів не впливає на кінцевий продукт безпосередньо, а лиш передає зворотний зв’язок «з полів» — маркетологам. Головне офлайнове завдання «продажників» — аби правильний асортимент продуктів потрапив на очі покупцю.

— Як з таким специфічним бекграундом ти вирішив продавати буї?

— Бо я фанатію від спорту, і добре розумію ринок. В Україні спостерігається бум на плавання. Я шукав цей продукт для себе і не зміг знайти. Пропозиції, звісно, є, але достатньо далекі від мого ідеалу.

— Буї потрібні для тривалих запливів?

— Безпека на воді — одна з функцій буйка, і найчастіше виробники на ній і роблять акцент. Але є ще й комфортна складова: де залишити смартфон, ключі? Буй дає змогу взяти всі ці речі із собою і вирушити у плавання у відкритій воді. Інколи люди навіть не знайомі з такою опцією.

Скільки коштує буй?

— По-різному: 590, 790, 990 грн. Вони відрізняються об’ємом, якістю матеріалу (цупкістю), а також наявністю сухого боксу, де можна сховати речі.

Фото Міжнародного запливу через Дніпро. Буї United Athletes у справі перед виходом на американський ринок.

— Але ж буї ти продаєш не на українському ринку, а на Amazon. У Штатах теж їх бракує?

— Я передусім орієнтувався на США як на основний ринок за грошовим обігом та попитом. Amazon покриває 50% онлайнового ринку країни. Близько 50% домогосподарств США є учасниками прайм-програми Amazon, т.зв. підписники.

Її вартість $11 на місяць або $99 на рік. За це підписник отримує додаткові акційні пропозиції на кшталт Prime-day. Також це безкоштовна доставка протягом 1-2 діб після замовлення. І звісно, додаткові пільги у вигляді підписок та інших сервісів Amazon.

— 50% американських домогосподарств підписники Amazon?

— Так. У 2017 році було 46%, прогноз на 2018-й – 55%. Тобто, це приблизно $250 млрд на рік.

— Який обсяг ринку буїв у Штатах?

— У середньому в сезон за місяць продається 600-700 буїв. Це нішевий продукт, тож обсяг хороший, враховуючи собівартість одного буя.

Коли не сезон, обсяг продажів може падати утричі. Утім, Штати великі: у Каліфорнії сезон не завершується ніколи.

— Скільки він коштує у Штатах?

— Від $25 до $50.

Той самий буй United Athletes.

— Яка частина ринку від 600-700 штук належить тобі?

— Поки зарано так формулювати запитання. В планах – зайняти 60-70% ринку за перші 3 місяці. Це дуже оптимістичні очікування.

Ексклюзив Price MEDIA:

Игорь ЗАЙЦЕВ: «Для доставки воздухом нужно решить три проблемы, а пока дроны стригут кусты и увольняют людей»

 

«Amazon почав «чистку», даючи надію на системний бізнес»

— Є точка зору, що на Amazon споживач — бог, там дуже жорстка система рейтингу. Якщо останній опускається нижче 4-х, продавець випадає з видачі…

— Покупець — бог. Це факт. Амазон сфокусований на трьох ключових метриках:

  1. Обсяг продажів та фінансові результати.
  2. Проникнення (покриття) на американський ринок.
  3. Задоволеність покупців, які вже є його клієнтами.

Тому рейтингу відведено надзвичайно високе місце.

— Обсяг продажів та фінансові результати — треба максимальна конкретика.

— Amazon намагається заробляти якнайбільше. Із продавців він стягує два види комісії:

  1. Відсоток від продажів.
  2. Відсоток за певні логістичні сервіси, зокрема ті, що є складовою програми Fullfilled by Amazon (FBA).

Це все впливає на ранжування. Тобто товари, які приносять Amazon більше прибутку, ранжуються вище (на сайті діє алгоритм, що називають «А9» — він визначає позицію товару в рейтингу). Ну і, логічно, що вище продукт ранжується, то краще він продається.

— Якщо буйок коштуватиме дорожче, то його краще ранжуватиме алгоритм?

За інших рівних, так. Ключове завдання продавця – підібрати максимальну ціну, за якої обсяг продажів буде найбільшим.

— По суті, треба алгоритм на основі математичної формули, аби порівнювати ціни конкурентів й шукати оптимальну свою?

— Можна й так сказати. Цінова конкуренція — це тільки один з елементів регулярної роботи. Ще треба підтримувати зв’язок з постачальником, залучати покупців до спілкування та відповідати їм, займатися дизайном, SMM, співпрацювати безпосередньо з платформою. В ідеалі, над просуванням на Amazon працює ціла команда, але може працювати й одна людина: таку невелику лінійку, як мої буї, я витягаю самостійно.

Фіналізуємо: перша складова успішного просування — це обсяг продажів і маржа Amazon (його прибуток).

— Друга — це penetration (покриття) ринку.

— Amazon намагається продавати якнайбільшій кількості американців. Його позиції вже сьогодні схожі на монопольні, але він покриває не все. І тому, якщо я як продавець приводжу юзера, наприклад з Facebook, який до цього не був покупцем Amazon (ідеться про зовнішній трафік), я збільшую долю ринку Amazon, а він — моє ранжування.

— І останнє: рейтинг покупця чи товару.

— Треба розрізняти рейтинг покупця/продавця і рейтинг товару. Якщо говорити про рейтинг товару як показник кількісний, то має бути набрана критична маса відгуків. Хтось каже про 25, хтось — про 50. Але насправді все залежить від ніші, бо є товари, де по 1000-2000 відгуків.

— Можна легко завести «свої» відгуки.

— Досі на Amazon домінувала модель купівлі рев’ю (відгуків). Зараз сервіс почав із цим боротися, і вже було дві хвилі «чистки». Минулого року заборонили «групи рев’юерів», що пропонували відгуки в обмін на гроші. Ці відгуки були видалені, а Amazon ввів правило, яке забороняє пропонувати вигоду покупцям за залишені рев’ю. Тобто ви можете проводити всілякі акції, але не можете прямо мотивувати покупця залишити відгук, навіть чесний. За це — в бан.

Утім, платні рев’ю як явище продовжували існувати, хоча вже і не в такому явному вигляді. Та на початку 2018 року Amazon запустив другу хвилю «чистки», видаливши величезну кількість раніше залишених фейкових рев’ю, а також  посилив санкції (включаючи судові справи) до покупців, які продавали свої відгуки та продавців, які цим зловживали.

— Ці дії Amazon мають спрощувати ведення бізнесу для таких, як ти?

— Звичайно, це спрощує бізнес чесним продавцям. Неформально існує навіть таке поняття, як «Amazon-мафія», коли продавців могли шантажувати, обіцяючи залишити велику кількість негативних рев’ю на товар чи аккаунт. Тож дуже добре, що Amazon взявся обмежувати такі схеми. На перший план виходять інструменти для залучення зовнішнього трафіку, формування спільнот, вражень, івентів у соцмережах, розіграшів тощо.

— І водночас тобі, як новачку, було би простіше закупити відгуки й піднятися у видачі.

— Перший товар на Amazon я запускав за такою схемою. Це було у 2017-му, коли почав продавати садові рукавиці. Тоді було куплено 25 рев’ю, і вже в перший тиждень продажів моя пропозиція вийшла в топ  за ключовими пошуковим запитам.

Тож справді, «санкції» Amazon ускладнили життя, але вони дають можливість будувати системний бізнес, і надію, що через тиждень не з’явиться черговий продавець, який змістить мене у ранжуванні завдяки великій кількості фейкових рев’ю чи навіть зашкодить моєму аккаунту.

— Ви ж можете попросити друзів лишити відгук.

— Звичайно. Фейкові рев’ю нікуди не дінуться як явище, їх просто стане значно менше. Спільноти рев’юерів, думаю, відходять у минуле.

— Живі люди справді досі читають відгуки?

— Ще коли Amazon тільки починав з продажу книжок, відгуки і система рейтингу товарів були ключовим інструментом, на який робилася ставка, і його конкурентною перевагою. Сьогодні, через велику кількість фейкових відгуків, серед покупців росте недовіра  до рейтингів Amazon. Amazon розуміє проблему й активно намагається повернути довіру до відгуків.

До речі, у Amazon є програма Amazon Vine,  що дозволяє легально «придбати» чесні відгуки від перевірених рев’юерів — окремої касти покупців, яким сервіс дає змогу залишати платні відгуки. Ти можеш заплатити сервісу близько $2 тис. за 30 одиниць товару для оцінки й отримаєш таку саму кількість чесних рев’ю, та не обов’язково позитивних.

— Професійні критики, скажімо так. Американці хвилюються за власний рейтинг покупця?

— Не думаю.

Ексклюзив Price MEDIA:

Руслан ЖМАЧЕНКО: «Собственники сайтов никак себя не проявляют, мы лишь видим гонку на скорость от маркетологов»

«Люди об’єднуватимуться у спільноти, але не для монетарної вигоди»

— Яка у Amazon стратегія просування в цілому?

— Ключове завдання — збільшити продажі, зокрема через залучення трафіку за рахунок привабливої ціни, комфорту, швидкої доставки та інших програм. Люди не користуватимуться сервісом тільки через рейтингову систему чи певні вигоди на кшталт кешбеку.

У США все більшу роль відіграють спільности, закриті клуби покупців, як-от Dollar Shave Club. Це стартап, що запропонував підписку на свій продукт: за певні внески упродовж року вам надходитимуть обрані продукти, наприклад картриджі для гоління. Це прикольно, бо підписникам взагалі не треба перейматися щодо купівлі картриджу — його доставлять прямо додому.

Такі клуби — це якийсь глобальний тренд?

— Я вірю в те, що люди будуть об’єднуватись у спільноти за інтересами.

— У закриті ком’юніті. На ринку українського e-commerce є тренд на cash back, рейтинги покупців, що надає певні бонуси. Такі рішення лишаються трендом чи відходять у минуле?

— В Україні це реальність, ми тільки долаємо кризовий період, і тому всі вигоди намагаємось монетизувати. Скільки часу тренд протримається, залежить від динаміки ринку. Це тільки один  з етапів розвитку. Продавці і надалі стимулюватимуть створення лояльних спільнот та надавати покупцеві більші вигоди. Але це вже буде не так монетарна вигода, як емоційна. Наприклад, можливість  належати до закритого спортивного клубу… Щоб на якихось спортивних змаганнях зібратися на день раніше поїсти піцу, обмінятися враженнями, ідеями тощо.

Чтиво Price MEDIA:

Кейсы и чтиво недели: сайты с VR-дизайном, полезная реклама и знания будущего

«Накручені рейтинги видалять — це питання часу»

— Повертаємося до Amazon. Магазини, у яких рейтинг нижче 4-х, випадають з видачі…

— Критичною вважається трійка. Є продукти, які тримаються і з рейтингом 3,5. Я не бачив пропозицій з рейтингом 3, хоча, думаю, є й такі.

Рейтинг падає передусім через те, що продавець надає покупцеві поганий сервіс – не відправляє вчасно товар, або ж товар з самого початку неякісний, бракований чи не відповідає опису.

— Якщо рейтинг продавця знижується до 3-х, потрібно заново створювати акаунт?

— Думаю, так і роблять. Адже продавець, що пропонує настільки поганий сервіс, навряд чи готовий розвиватись.

— Наскільки масовими є махінації з оплатою, коли юзери кажуть, що продукт не підійшов, Amazon списує гроші з магазину, а користувач повертає йому порожню коробку?

— Особисто я з цим не стикався, але чув про подібне. Відсоток повернень зростає у період Prime Day (Чорної п’ятниці), різдвяних та новорічних свят через емоційні покупки. У моєму випадку, із продажами садового устаткування, повернення ніколи не перевищувало 3-4%.

З погляду ризиків, треба розуміти, що в Amazon є дві моделі роботи. Перша – Fulfilled by merchant (FMB), друга – Fulfilled by Amazon (FBA).

У першому випадку товар знаходиться на зовнішньому складі, у prep-центрах, і коли продавцеві приходить замовлення через Amazon, продавець сам піклується щодо доставки.

Звісно, якщо покупець отримав неякісний товар і поскаржився на нього, продавцеві треба прийняти товар на склад, оцінити його і вже потім повертати / не повертати гроші — все це проблеми виключно продавця.

Модель FBA — це коли Amazon всі ризики бере на себе. Тобто продавець залишає на складі Amazon свій товар, платить певну комісію за зберігання (насправді ми платимо за розмір і вагу упаковки – це друге стягнення, про яке я говорив). І, по-третє, інколи доводиться оплачувати тривале зберігання, якщо товар не продається.

Який варіант обрати — залежить від маржинальності.

— У буїв висока маржинальність?

— Уп’ятеро може перевищувати середню маржинальність українського ритейлу та онлайн-бізнесу.

— Усе почуте про Amazon можна об’єднати в якийсь алгоритм й автоматизувати…

— Cам сервіс надає достатньо аналітики (OpenData) — фантастична система супроводу, коли моніториться практично все.

Щодо моделі роботи на Amazon, то в Україні є кілька великих операторів, зокрема SalesHub, які цього вчать. Алгоритм приблизно такий: шукаєш нішу, знаходиш постачальника, робиш гарні фотографії, відправляєш товар на склад, набираєш 50 рев’ю (частіше продавці віддають перевагу фейковим) і починаєш пробиратися у видачу. 5 простих кроків…

Я свідомо обираю складніший шлях, бо не хочу вдаватися до покупки відгуків. Роблю велику ставку на те, щоб просунути продукт через спільноти – тріатлонні клуби, спортивні компанії…

— Це якась бізнес-романтика. Для чого ускладнювати життя, якщо є дієві 5 кроків?

— Я вірю в системний бізнес — у те, що довготерміново працюватимуть лише чесні інструменти. Це питання часу, коли всі накручені рейтинги будуть видалені, а всі «брудні» продавці — забанені.

— Ти постійно на зв’язку з Amazon?

— Так, це схоже на гру.

Чтиво Price MEDIA:

Что скрывает умная колонка: личная жизнь по цене удобства

 

«Спостерігав конверсію більше 100%»

— Який рівень доходів вашої ЦА?

— Ми не вивчали це питання. Думаю, середній по країні. Але треба розуміти, що у випадку недорогого товару до $10 ціна взагалі не має жодного значення. Фактично мені треба потрапити в цінову вилку $20-50. І незалежно від того, покупець заробляє мало чи посередньо, він усе одно оформить замовлення.

— Тобто $50 американець готовий легко витрачати?

— Це для нього невеликі гроші.

— Порівняй українського і американського онлайн-споживачів.

— Ключова відмінність — готовність до покупки. 80% Prime юзерів виходять з Amazon з покупками. У період Чорної п’ятниці у себе в акаунті я спостерігав конверсію понад 100% (ідеться про продажі садового устаткування). Як? Учора 30 покупців відклали товар у корзину, а сьогодні товар придбали нові люди, плюс вчорашні покупці завершили покупку з кошика.

— Це Amazon унікальний чи причина в іншому?

— Насправді це унікальний маркетплейс для Штатів — максимально швидкий інструмент для купівлі. Американець довіряє Amazon, тому приходить з грішми. Також зважте на купівельну спроможність.

Українець, навпаки, — все уважно вивчає. Він зайде на Price.ua порівняти ціни, начитається публікацій, вивчить форуми тощо. У Штатах процес покупки скорочений буквально до 5 кліків.

Очікування українського покупця – знайти дешевший товар, зекономити. А тому продавати нашим складніше. У пошуках економії людина отримує неякісний товар, або, віддаючи перевагу більш якісному але дорожчому продукту, вважає, що переплатила. В обох випадках покупець залишається незадоволений.

— «Зекономити» — мається на увазі купити на АліЕкспрес?

— Можливо. Не секрет, що буйки для плавання можна купити на АліЕкспрес за $10-15, проте цей продукт гарантовано виявитися низької якості, протікатиме.

— У чому секрет твоїх, також китайського виробництва буйків?

— Ми провели велику роботу по запуску продукту. По-перше, я тестував вироби восьми різних фабрик — уяви, тримав у руках близько 80 різних моделей! Їх випробовували професійні плавці, які ділилися порадами. У результаті ми створили дизайн ідеального продукту і зрештою обрали виробника, що погодився реалізувати всі наші зміни. А змінилося кріплення та довжина шнурка, щоб буй не заважав рукам та ногам; зробили його вужчим, аби його не надто сильно ганяв вітер; змінили розміщення кріплень, аби він не перевертався з боку на бік; перенесли шви із зовнішньої частини, як ми бачимо на продуктах світових лідерів ринку, всередину, завдяки цьому він не дряпає шкіру. Такий підхід виявився результативним: ми дали протестувати 100 буїв на Міжнародному Запливі через Дніпро. Люди були настільки задоволені, що протягом трьох тижнів ми розпродали першу партію повністю.

— Тобто в роботі з Китаєм недостатньо знайти постачальника, у ціну має закладатися компетенція продавця.

— Так.

— Але якщо Amazon захоче виробляти буйки, по суті, для тебе бізнес буде завершено?

— Не думаю, що буде завершено, але продавати стане складніше. Знову-таки, є бренди, які продають на Amazon успішніше, ніж він сам. Утім, щоб знизити цей ризик, краще диверсифікувати канали продажу.

Чтиво Price MEDIA:

Руки не из «Ж»: как роботы учатся выполнять работу не хуже людей (GIF)

«Американець готовий купувати, якщо товар якісно упакований»

— Є точка зору, що на Amazon одяг «не заходить». Чув, що United Athletes планує продавати футболки з унікальним дизайном для США?

— Немає остаточного рішення. Одяг ми спершу будемо виводити на Kickstarter.

— Під яку ідею ви хочете збирати кошти?

— Під круту, ексклюзивну за дизайном форму. Ми пропонуватимемо кращу якість за нижчу ціну.

Спортивна спільнота United Athletes бігає на НСК «Олімпійський». На Дмитрові (перший ліворуч) та інших спортсменах — футболка UA з унікальним дизайном.

— Хіба в цьому випадку люди мислять категоріями якості? Радше конкуренція в дизайні.

— Маєш рацію. Тому братимемо дизайном, але з акцентом на якості.

— Підсумовуємо тему Amazon. Як стартувати?

— Розповім на прикладі тестового продукту, який запускав минулого року.  Я говорив, що не вірю в тривалі планування, тому, взяв лише тиждень на те, аби вибрати нішу. Зрештою, зупинився на садових рукавицях з «кігтями», завдяки яким одночасно можна і садити, і перекопувати. Продукт знайшов на АліБаБа. Оцінив конкуренцію на Amazon, зробив калькуляцію, виявивши, що на кожній парі можна заробити 1 долар.

Далі 2 тижні витратив на те, щоб вибрати одного з п’яти постачальників. І вже через 1,5 місяці після реєстрації на Amazon почав продавати рукавиці.

Приблизно за 4 місяці після запуску продажі почали зростати. Як і рейтинг, бо додавалися справжні рев’ю.

У Чорну п’ятницю попит на товар почав зростати. За 3-4 дні я розпродав залишки товару , щодня збільшуючи ціну на $1-2-3 для того, щоб штучно обмежити попит на цей продукт і не випасти в порожній склад. Але це ніяк не вплинуло на попит, він тільки зростав.

Тоді я й зрозумів, що американець купуватиме попри ціну, якщо правильно упакувати продукт.

Заповнена сторінка, хороший рейтинг, гарна упаковка, правильне позиціонування, плюс/мінус правильно підібрана ціна — ось інструменти для того, щоб вдало продавати на Amazon. Звичайно, якщо після цього прийде товар, який не відповідає дійсності, продавець дуже швидко набере негативний рейтинг і здасть позиції. Але якщо товар буде хорошим  — це історія успіху.

— Ти досі продаєш рукавиці?

— Ні, не хочу розпилюватися. Я зрозумів концепцію, відбив вкладені кошти.

— А як ти працював з репутацією?

— Найбільша проблема виникла, коли під моїм брендом почали продаватися дешеві китайські аналоги. Американці довго не розбиралися й лишали негативні відгуки на моїй сторінці. Довелося звертатися до підтримки Amazon.

— Наскільки швидко він реагує?

— Як пощастить. Зазвичай на некритичну заявку йде тиждень. Відгук спочатку розглядає алгоритм, потім (за потреби) він потрапляє до служби підтримки, і вже потім коригується рейтинг.

Чтиво Price MEDIA:

Низший класс смоет «Третья волна»: как экономика изменит систему образования

«Facebook у Штатах — це про таргетинг»

— Ти заводиш на Amazon буйки. Які ще типи просування плануєте —  Fb-сторінку, Instagram?

— Зараз готуються два інтернет-магазини – для України і для Штатів. В Україні ми взагалі не планували продавати, але коли почали звертатись спортсмени, навантаження сильно зросло, і ключове завдання магазину — розвантажити мене як власника від необхідності пояснювати ті самі речі та відповідати на типові запитання. У Штатах головна задача — збирати базу покупців. Плануємо просуватись на Fb та Instagram.

Facebook потрібен й у Штатах?

— Так, бо ключові спортивні ком’юніті спілкуються у Fb — і тріатлонні клуби, і спортивні команди, і лідери думок. Facebook для мене – це про таргетинг, конкретна цільова аудиторія.

— Тобто ставляться конкретні задачі з продажу через Fb?

— На сьогодні в цілому модель така. Оскільки ми не плануємо «закупляти» відгуки, то перших клієнтів будемо залучати через FB: розіграш за участю лідерів думок. Переможці отримають безкоштовні буйки, а решта учасників — купон на знижку, який потім приведе їх на той самий Amazon. Таким чином ми зможемо закрити один з ключових KPI Amazon — привести нових споживачів із зовнішнього ресурсу. Це підвищить наш рейтинг.

По-друге, через те, що зареєстровані учасники отримають неочікуваний подарунок у вигляді 20-30%-вої знижки, це вплине на них позитивно емоційно і збільшить шанси, що вони захочуть після цього залишити рев’ю.

Чтиво Price MEDIA:

Просто о сложном: почему батареи смартфонов так быстро «умирают»

«Срачі» на Fb «срачами» на Fb й завершуються»

— Ти активний блогер, постійно публікуєшся у Facebook. Для чого?

— Нещодавно я теж про це думав. Напевно, це самоактуалізація. Так я аналізую своє оточення, а також розумію, наскільки люди мене розуміють. Я радів, коли люди починали займатись бігом після моїх постів…

— Ти вирішуєш бізнес-задачі через Facebook?

— Останнім часом так. Наприклад, просуваю бренд United Athletes. Він ще дуже молодий і перші клієнти — це 1300 моїх «друзів».

Скільки часу проводиш у соцмережах?

— 3-4 години. Це робота, спілкування з кожною людиною, яка проявляє інтерес до United Athletes.

Як це корелюється зі здоровим способом життя?

Ніяк. Все дуже складно. Для психологічного здоров’я особливо (сміється). Але водночас я хочу мати персональний зв’язок зі своїми клієнтами, друзями, амбасадорами бренду, членами клубу. Користь, самоактуалізація і просування  бренду United Athletes — ось 3 цілі.

— Чи можна змінити державу через соцмережах?

— Однозначно можна — але як у позитивному, так і в негативному плані. Найчастіше «срачі» на Fb «срачами» на Fb й завершуються.

То, може, всі ці соцмережі – марна справа?

Можливо, час покаже.

— Київ пристосований до ведення спортивного життя?

— Ні. Не рахуючи НСК «Олімпійський», у столиці лише два стадіони, на яких можна комфортно бігати: «Атлет» в центрі і стадіон «Піонер» на Нивках. Також більш-менш підготовлені для бігу Труханів острів, один манеж і декілька парків. Київ навіть не наближений до міст зі справді розвиненою спортивною інфраструктурою. Так само й велосипедний спорт — у місті немає жодної дієвої велосипедної доріжки.

Ти зі спільнотою якось піднімаєш цю проблему?

У нас великі плани щодо розвитку спорту. Перші деталі ми озвучимо вже цієї осені. 

— Що потрібно зробити у Києві для бігунів?

Найбільша проблема в тому, що мало хороших стадіонів. Парків достатньо, але, знову ж таки, вони не пристосовані для бігу. У кращому разі доріжки вкриті бруківкою — а це найнебезпечніше для бігуна. У парках потрібно відводити бігові доріжки, створювати трейлові тропи.

Скільки киян бігає, за твоїми підрахунками?

Наймасовіший не благодійний забіг WizzАir Marathon налічує близько 10 тис. бігунів. Хай із них 60% киян, хай не всі бігуни приходять на забіг. Тож приблизно 10 тис. киян стабільно займаються бігом. Можливо, це мало в межах 5-мільйонного міста, але це величезна спільнота, порівняно з іншими видами спорту.

— Твоє ставлення до нових засобів для пересування на кшталт сігвеїв.

Це розвага. Але її я не дуже розумію, бо щоденно людина має проходити близько 10 тис. кроків для хорошого самопочуття й тривалого життя.

Чтиво Price MEDIA:

Дорогие сантиметры: влияет ли восприятие нашего тела на то, сколько мы зарабатываем

«Аби почати бігати, треба кросівки. І все»

Яка місія United Athletes?

Ми розвиваємо спорт та ростемо разом з ним. Ми хочемо, аби спортсменів ставало більше, а спорт ставав доступнішим.

— Це місія держави, хіба ні?

— Прикро, але її функції доводиться брати на себе активістам. От що людині потрібно, аби почати бігати? Основне — кросівки. Якщо не вистачає мотивації — значить, треба шукати спільноту однодумців. Якщо немає часу — слід шукати онлайн-рішення. Одне з таких ми саме готуємо.

Онлайн-підписка на заняття?

— Так, за символічну вартість. Це новий досвід, не знаємо, як піде.

— То як правильно бігати?

Регулярно, повільно й бажано по траві чи грунтовою дорогою. Це те, що може робити будь-яка людина з мінімальними ризиками для здоров’я.

Також раджу бігати в спільноті. До речі, у бігунів вона найдружніша.

А час, кілометраж?

Усе залежить від фізичної форми. Вперше раджу бігти в такому темпі, щоб можна було підтримувати розмову. Починати можна і з 10 хв., чергуючи біг з ходьбою, і поступово, не більше ніж на 10% на тиждень, збільшувати тривалість.

Можна купити пульсометр — для бігуна-початківця це корисний гаджет. Стежте, аби пульс не піднімався вище за 140 уд./хв. Якщо вище — переходьте на крок, знижуйте пульс до нормального рівня (100-120 уд./хв.), і відтак знову продовжуйте бігти…

Спілкувався Ростислав БУНЯК.

Читайте также