У МОЗ зруйнували топ-5 міфів про психічні розлади

Голова МОЗ Уляна Супрун зруйнувала черговий міф. Цього разу під приціл потрапили міфи про психіку людини і психологічне здоров’я. Як же насправді психічне здоров’я допомагає реалізувати свій потенціал, впорається з щоденними стресами?

Міф 1. Всі люди з психічними розладами-небезпечні неадеквати, яких потрібно «закрити»

Реальність . В першу чергу варто відзначити, що все зовсім не так глобально, як здається на перший погляд. Ізоляції в окремій палаті вимагають лише ті хворі, які з якоїсь причини не можуть контактувати зі світом-або агресивні люди, або з маніакальним важким синдромом або ті, хто сам боїться публіки.

А ось людей з психічними розладами боятися не варто, а вже тим більше — очікувати даремно. Все тому, що психічний розлад містить широкий діапазон порушень — тривожні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, залежності, розлади особистості, біполярний розлад, шизофренія (так так, це теж розлад), Деменція та інші. І всі ці розлади не обов’язково роблять людину небезпечною для суспільства. За статистикою, одна людина з десяти страждає депресією або тривожним розладом, а один зі ста і зовсім має одну з форм шизофренії.

Проблема. В Україні багато людей, у яких спостерігаються симптоми психічних розладів, не хочуть йти до лікаря, оскільки вважають, що з ними і так все гаразд, і вони обійдуться без «ганьби». Так, саме так-похід до психіатра і навіть до психолога у нас сприймається нерідко, як ганьба. Такі люди намагаються вести нормальний спосіб життя,» пригнічуючи » в собі якісь відхилення. І це небезпечно, оскільки пригнічені почуття не йдуть, а просто «перероджуються», створюючи неабиякі проблеми їх власникам і приводячи іноді до справжніх трагедій.

Міф 2. Психічні розлади — це справа дорослих. Якщо у підлітків є які-небудь ознаки, вони їх швидко переростуть

Реальність . Ще десять років тому про синдром дефіциту уваги, який змушував дітей буквально «стояти на вухах» в Україні говорили з придихом — як про черговий «капризі» медиків. А насправді, СДУГ-серйозний психологічний синдром, який потім може привести до більш серйозних проблем зі здоров’ям.

Приблизно також думають батьки і взагалі — багато дорослих про можливі вікові «дивацтва» своїх дітей — мовляв, це вік такий, він переросте все і забуде. Але щонайменше, одна дитина з п’яти має періодичні проблеми з психікою, а 70-75% розладів починаються саме в дитячому або підлітковому віці-депресія, тривожні розлади, розлади харчової поведінки та інші.

Міф 3. Депресія-це просто лінь, поганий характер і взагалі, «треба просто взяти себе в руки» .

Реальність. Відзначимо, що деякі люди дійсно використовують подібні відмазки — «у мене депресія, я нічого не хочу робити» . Варто знати-той, у кого депресія, навряд чи взагалі розуміє, що вона насправді у нього є і взагалі, відкидає її як клас.

Людина з депресією може тривалий час знаходиться в пригніченому стані і навіть допускати в поведінці деякі «дивацтва» і багато спишуть це на «скверність характеру». Насправді, з депресією жарти погані, адже іноді лікування цього психічного розладу може дійти не тільки до психотерапії, але і до медикаментозного лікування.

Міф 4. Залежність — це вибір людини, його спосіб життя, які свідчить про відсутність сили волі

Реальність . Залежність — це складний феномен, який охоплює багато факторів, серед яких і генетика, і особливості середовища, і соціальне оточення (яке в цілому, впливає на взагалі будь-які психічні розлади). Крім того, важливий також і навик вміння справлятися зі стресами, а також наявність інших психічних розладів, наприклад — депресії.

Міф 5. Всі люди, які хворіють на психічні розлади, є агресивними і небезпечними

Реальність . Навіть незважаючи на те, що історія пам’ятає безліч маніяків і тиранів, які принесли людям багато горя, всі ці люди найчастіше самі ставали жертвами насильницьких дій — фізичних, моральних, психічних. Про це рідше говорять в пресі, але люди з психічними розладами частіше за інших є жертвами злочинів. До речі, найчастіше це відбувається в закритих місцях — інтернатах і психлікарнях.
А крім того, суспільство буквально тисне на них, змушуючи замовчувати свої проблеми, стає «таким же , як і всі» , що ще більше шкодить психіці людини.

Міф 6. Людей з психічними розладами неможливо вилікувати

Реальність. Це не реальність, а повна нісенітниця. Більшість психічних розладів можливо купірувати і навіть вилікувати назовсім, тим більше, в наш час. Дослідники та фахівці постійно розробляють нові методи та можливості лікування.
Широкий спектр психофармакологічних препаратів, методів психотерапевтичних втручань, організації служб допомоги та послуг розширюють можливості одужання.

А як в Україні?

А в Україні з цим поки що все сумно. В інтернатах і дитячих будинках діти часто піддаються психічному насильству, у них спостерігається загальний стан пригніченості. Люди з уже наявними психічними розладами або зовсім не підозрюють про них, або намагаються їх приховати, або переконують себе , що все «нормально» , оскільки не хочуть звертатися до лікаря.

Однак, глава МОЗ Уляна Супрун повідомляє — вже найближчим часом в Україні почнуть розпізнавати і давати направлення до фахівців при поширених розладах психіки. Для спеціалізованої допомоги будуть доступні послуги, максимально наближені до місця проживання і роботи людей, як у вигляді окремих центрів, так і відділень в поліклініках.
А заклади, де люди повинні отримувати допомогу в стаціонарі постійно, не повинні займатися каральною психіатрією, зате бути місцями турботи і допомоги.

Раніше Уляна Супрун розвінчувала міфи про такий популярний діагноз, як «остеохондроз» . Що з ним не так і причому тут болі в спині — читайте в нашому матеріалі.

Загрузка ...
PriceMedia