За 11 років українці зробили 124 тис. Винаходів — дослідження

З 2007 року українці зареєстрували 124 000 патентів, серед них — 10 000 патентів і заявок на патенти, поданих за кордон. 5600 Патентів українці оформили в зарубіжних юрисдикціях (в 19 країнах).

Українці також виступили авторами та співавторами понад 4600 винаходів в інших країнах. Редактор AIN.UA обрав найцікавіше з масштабного дослідження винахідницької активності українських громадян «інновації України», яке 29 травня представили у UNIT.City .

У UNIT.City 29 травня представили результати дослідження винахідницької активності українців, а також нерезидентів в рамках України. Його мета-документально зафіксувати досягнення українських винахідників і з його допомогою презентувати нашу країну зарубіжним партнерам.

Укладачами дослідження виступили Innolytics Group, SingularityU Kyiv Chapter, DLA Piper, UNIT.City , UkrInnovate. Повідомляється, що це перше дослідження, яке було проведено на основі комплексного аналізу великих даних з авторитетних міжнародних джерел, таких як Web of Science, Derwent Innovation та інших.

AIN.UA Вибрав кілька найцікавіших графіків та інсайтів.

Винаходи та корисні моделі

Українці щороку реєструють близько 12 000 — 13 000 патентів на винаходи і корисні моделі. Як зазначають укладачі дослідження, винахідницька активність українців порівнянна з активністю резидентів Польщі. При тому, що Польща-частина Євросоюзу, її економіка в рази сильніше ніж наша, а для розвитку інновацій діють дуже масштабні програми підтримки.

Кількість винаходів і корисних моделей, зареєстрованих в Україні та Польщі

У порівнянні з іншими країнами, в Україні реєструють дуже багато корисних моделей — їх частка у всіх реєстрованих винаходах становить більше трьох чвертей (82%). Це пояснюється більш простою, дешевою і швидкою процедурою реєстрації корисної моделі в порівнянні з оформленням патенту на винахід. З іншого боку, термін захисту корисної моделі авторським правом вдвічі коротший (10 років замість 20).

Реєстрація великої кількості корисних моделей-це більше юридична і практична особливість України, і, в дещо меншій мірі, країн СНД. На Заході така форма захисту нових розробок значно менш популярна, а в багатьох країнах такої форми захисту інтелектуальної власності немає. Більше 90% корисних моделей, які були зареєстровані українцями за кордоном за період 2007-2017 років, зареєстровані в Росії, де така форма захисту також є досить популярною.

У кого найбільше українських патентів

Найбільше патентів на винаходи в Україні у національних університетів, іноземних компаній і приватних осіб.Найбільш популярні сфери — фарма і органічна хімія, в тому числі для агро.

Топ-5 володарів патентів на винаходи в Україні:

Qualcomm, національний університет харчових технологій, Національний аграрний університет, Національний Університет біоресурсів і природокористування, Національний гірничий університет.

Топ-5 іноземних компаній-власників патентів в Україні :

  • Qualcomm— 644;
  • Astrazeneca— 182;
  • Bayer— 169;
  • BASF— 162;
  • Syngenta-155.

Дані по секторах економіки

Агро . Загальна кількість виданих патентів в Україні в цій індустрії-3240. В середньому видається до 300 патентів на рік, переважно в агрохімії та агротехніці. Більше 60% винаходів належать іноземним резидентам.

Примітно, що у великих українських агрохолдингів, чиї обороти обчислюються мільярдами доларів, практично немає власних розробок, захищених патентами. Тобто нові технології в цій сфері в основному імпортуються і монопольний прибуток на їх продажу нам заробляють іноземні компанії.

Фарма . 17,2% Всіх винаходів в Україні-це фармацевтика. 10,3% Всіх патентів і корисних моделей в Україні належать до цієї сфери.

ІТ . Топ-5 технологій, над якими працюють українці (на основі 2629 патентів):

  • Комунікації— 400;
  • Бездротові технології— 261;
  • Технології передачі даних— 195;
  • Графічні об’єкти— 191;
  • Обробка відео-184.

Українські винахідники за кордоном

Активні українці і на міжнародній арені. За 11 років новатори з України виступили авторами і співавторами понад 4600 патентів і заявок на патенти, подані за кордоном. У тому числі, спільно з найбільшими міжнародними корпораціями, такими як General Electric, Samsung, Bayer, BASF, Qualcomm, Syngenta та ін.

Найчастіше українські резиденти патентують свої винаходи за кордоном в таких сферах, як Будівельна інженерія, фармакологія, медицина і Ветеринарна наука, Металургія, транспорт.

Топ-5 сфер серед українських патентів

Методологія

Основа звіту — це Патентні бази даних, доступні в Derwent Innovation і Derwent World Patent Index. Обидва продукти — від Clarivate Analytics, міжнародної компанії, яка є одним зі світових лідерів у розробці подібних рішень. У минулому ця компанія входила до групи Thomson Reuters, з 2016 року є незалежною. Аналіз міжнародних наукових публікацій українських авторів проведено на основі даних Web Of Science .

У кожного патенту є власник і є автори. Укладачі дослідження шукали українські патенти за кордоном двома способами. Перший — по країні пріоритету Україна. Це патенти, заявлені в Україні через» Укрпатент», потім в Росії, США, Європі і так далі. Другий — за національністю авторів, в таких патентах як мінімум один автор-громадянин України. При цьому вони можуть бути подані, наприклад, українськими розробниками від їх американської компанії безпосередньо в США. Або українець може працювати над винаходом разом зі своїм колегою корейцем в Samsung, Samsung подає заявку в Кореї, патент належить Samsung, але авторами є українець і кореєць. У цій категорії також врахували і патенти українських вчених, заявлені за кордоном у партнерстві з дослідницькими інститутами інших країн.

Цілком дослідження доступне за посиланням .

Загрузка ...
PriceMedia