Тепловий насос: як працює і яка економія?

Повітря, вода, земля — все це джерела тепла. Тільки потрібно вміти правильно зібрати це саме тепло, Щоб використовувати його для обігріву. З цим завданням впорається тепловий насос, який зігріє будинок і нагріє воду.

Чим дешевше обладнання, тим дорожче тепло. Начебто, звучить як нонсенс. Але ж дійсно, дешеві газові котли з низьким ККД призводять до високих витрат газу.

А дорогі теплові насоси допомагають платити за опалення копійки. І замінюють цілий комплект побутової техніки. Вони можуть практично повністю обслуговувати весь будинок: зігріти його, забезпечити гарячою водою, охолодити повітря, провентилювати. Виконують роль бойлера, газового котла і кондиціонера.

Як це працює?

Тепловой насос: что это и где применять Опалення. Обладнання використовує для своєї роботи тепло, яке розсіяне в навколишньому середовищі. Тепловий насос може акумулювати його з води, повітря і грунту. Чим тепліше зовні, тим ефективніше робота обладнання. Здатність теплового насоса перетворювати тепло неймовірно. Отримавши всього +7 градусів з повітря або води, він може виробити + 50 градусів! Для простоти сприйняття, тепловий насос можна уявити як холодильник, який працює навпаки.

Всередині обладнання знаходиться випарник з холодоагентом. Це така рідина, яка закипає в залежності від тиску. Але її температура кипіння завжди мінусова, наприклад, — 20 градусів. Коли холодоагент закипає, він переходить в газоподібний стан. У такому вигляді відправляється прямо в компресор, де газ стискається. Разом з тиском, зростає і температура. Газ стає гарячим, надходить в конденсатор. Далі тепло переходить в систему опалення, відбувається охолодження нагрітого газу. Він знову стає рідиною, тиск знижується і цикл повторюється.

Нагрівання води. Для цього буде потрібно придбання додаткового обладнання, так званого бойлера непрямого нагріву. Усередині нього замість електричного Тена змійовик, який гріє воду, а також допомагає зберігати тепло.

Особливу ефективність обладнання демонструє влітку: вдається знизити витрати на електроенергію в 5 разів, в порівнянні з електричним бойлером.

Приклад: Cooper& Hunter GRS-Cm18/A-M — тепловий насос гарячого водопостачання, система повітря-вода. Споживає 6,5 кВт. Ефективність C. O. P.-4. Вихідна температура води- + 30.+ 60 Градусів.

Ціна — від 92 тис.Грн.

Охолодження. Тепловий насос можна використовувати в якості кондиціонера (може працювати на охолодження повітря). Потрібна установка фанкойлів. Але такі вкладення раціональніше передбачати при будівництві будинку, а не заміні існуючого обладнання.

Приклад: Cooper& Hunter CH-HP12SINM — тепловий насос «повітря-вода», який може функціонувати в декількох режимах: опалювати будинок, працювати в якості бойлера і кондиціонера. Оптимальне рішення для роботи разом з теплими підлогами: ефективність C. O. P. Для теплої підлоги: 4,55. У той час як для радіатора — 3,4.

Ціна — від 142,3 тис грн.

Види теплових насосів

Основна відмінність між тепловими насосами — джерело, з якого вони черпають тепло. Є 3 види насосів.

Повітряні. Переробляє тепло з повітря. Найбільш поширений варіант. Недолік-невисокий ККД. Також насоси можна встановлювати тільки в парі з гарантованим джерелом тепла (адже температура повітря нестабільна).

Геотермальні . Стабільне джерело тепла для будинку. Такі насоси черпають тепло з грунту. Перевага це типу насосів-високе ККД, яке становить 1 кВт на 5 кВт тепла. Перекачувати тепло з землі можна двома способами. За допомогою горизонтального колектора (створюється поле від 200 кв. М). Грунт знімають до 2 м. Або ж запустити вертикальний зонд, який занурюють на глибину більше 20 м. У надрах температура Землі завжди вище + 10 градусів.

Ефективність таких теплових свердловин багато в чому залежить від грунту: піщані грунти не так енергоємні, а найбільше теплової енергії дасть граніт.

З використанням грунтових вод. Температура води під скоринкою льоду -+ 5-7 градусів. У грунтові води укладають трубопроводи, всередині яких — незамерзаюча рідина. Вона переносить тепло від грунтових вод, перетворює теплову енергію і опалює будинок. Система досить складна, а використання грунтових вод і укладання в них трубопроводів вимагає великої кількості розрахунків і ряду узгоджень.

Скільки економлять теплові насоси?

Тепловой насос: насколько экономичен? Експерти відзначають: теплові насоси економічніше газових котлів в 2 рази, а електрокотлів — в 3 рази.

Електроенергія необхідна тільки для роботи вентилятора і компресора. Співвідношення споживання електроенергії і вироблення тепла становить 1:5. Тобто, використавши 1 кВт, тепловий насос видає 5 кВт тепла.

Яку економію дає обладнання під час роботи? Для прикладу візьмемо приватний будинок на 300 кв.М. На його опалення в добу потрібно 360 кВт тепла. За підрахунками, тепловий насос:

 • Дешевше газового котла на 70%. Таку економію можна отримати при використанні двухтарифного лічильника, який окремо підраховує кВт, спожиті вдень і вночі.
 • Дешевше електроопалення в 3,5 рази. Опалення такої площі електрикою обійдеться не менше 40 тис. На рік. А тепловий насос потягне електрики приблизно на 10-12 тис.Грн.
 • Дешевше опалення твердопаливними котлами — до 50%.

Ціна питання

Основний і істотний недолік цього «диво-обладнання» — його вартість. Найбільш доступні моделі коштують близько 50-60 тис. Грн.

Вартість залежить від потужності обладнання: чим більше площа обігріву, тим дорожче тепловий насос. З урахуванням економічності роботи, дороге обладнання та монтажні роботи окупляться не раніше, ніж за 4-5 років.

Однак чим більше споживання теплової енергії, тим швидше окупиться обладнання. І навпаки, для невеликого будинку в 60 кв. М. Установка обладнання, яке затягне на 100 тис. Грн, розтягнеться на довгі роки.

Приклад: Cooper&Hunter CH-HP14SINM — тепловий насос «повітря-вода» який може функціонувати в декількох режимах: опалювати будинок, працювати в якості бойлера і кондиціонера. Залежно від способу використання, споживає від 3,2 до 3,9 кВт на годину. Найбільш ефективні для роботи з системою»тепла підлога». Ефективність C. O. P.-Максимально саме для теплої підлоги: 4,4. У той час як для радіатора — 3,45.

Ціна — від 151,5 тис.Грн.

Особливості установки

 • Автономність. Обладнання можна винести і змонтувати в будь-якому місці. Головне передбачити безперебійну подачу електрики.
 • Не складний у догляді та обслуговуванні. Це безшумне обладнання, про яке можна забути після його установки.
 • Пожежна безпека. Тепловий насос не використовує для своєї роботи газ і деревину, тому ймовірність загоряння зведена до мінімуму. Холодоагент є негорючим летючим газом. Деталі обладнання не нагрівається до пожежонебезпечних температур.
 • Компактність. Тепловий насос являє собою 2 блоки, які з’єднані трубопроводами. Внутрішній блок не вимагає виділеного приміщення, впишеться в рамки існуючого завдання.

Нюанси, які потрібно знати

Є моменти, які грають роль в економічності насосів. Їх потрібно враховувати, вибираючи обладнання під себе.

 • Маркування теплових насосів. Ви обов’язково зустрінете загадкове «вода-вода» або «грунт-вода» в описі теплових насосів. Нічого складного: перше слово вказує на джерело отримання тепла. А друге говорить про шлях його перетворення. Наприклад, насос «повітря-повітря», це означає, що насос перетворює теплоту повітря навколишнього середовища і передає в ваш будинок.
 • Потужність споживання. Вибирайте моделі, які» з’їдять » не більше 60 В на 1 кв.М. Так ви зможете заощадити на електриці. Якщо будинок — 300 кв.М, йому буде потрібно тепловий насос споживанням до 50 кВт.
 • ефективність СОР. Показник ефективності теплового насоса. По суті, коефіцієнт корисної дії. Говорить про те, скільки електроенергії спожив агрегат і скільки виробив. Ви зустрінете значення від 1-го до 7-ми. Чим значення вище, тим ефективніше обладнання.
 • Підключення до існуючої системи опалення. Тепловий насос в українських реаліях і погодних умовах бажано страхувати. Повинен бути резервний джерело тепла. Це може бути твердопаливний, газовий або електричний котел. Його функція-підтримка необхідної температури при морозах, коли тепловий насос не може проявити себе.

Вибрати тепловий насос і порівняти ціни зручно на Price.ua .

Читайте також по темі:

Гріємося сонцем: кому вигідні сонячні колектори і за скільки окупиться вкладення
Альтернативні джерела тепла. Від чого стане тепліше?
Економічні обігрівачі: який з них не розорить?
Як вибрати економічний газовий котел?
Альтернатива газу: скільки» їдять » твердопаливні котли. Плюси і мінуси
Теплі підлоги: як їх зробити і чи є вигода?
Нове життя старих батарей. Як збільшити енергоефективність батарей без заміни?
Міняємо батареї: які краще?
Економимо тепло: кому вигідні батареї з терморегулятором?
Реанімуємо старі вікна: як їх утеплити перед зимою
Міняємо старі вікна на пластикові: як зробити вдома тепло?
Що таке енергоефективні вікна?
Куди витікає тепло: утеплення дверей
Чим утеплити стіни на зиму? Огляд популярних матеріалів
Зовнішнє і внутрішнє утеплення фасаду: що вибрати?
Як утеплити балкон?
Утеплення стелі: як зробити
Як утеплити підлогу?
Утеплення даху: як правильно зробити?
Утеплення стін в багатоповерхівці: що це дає і як зробити?
Готуємо заміський будинок до зими: 11 порад
10 Секретів, які допоможуть економити взимку
Як економити на опаленні квартири

Загрузка ...
PriceMedia