Чи варто давати дитині дивитися Машу і Ведмедя

Мультфільми. Чого в них більше для дитини, користі або шкоди? З якого віку можна дивитися, і як дозувати? Чи потрібен табуйований перелік мультиків? Батьки малюків регулярно задаються такими питаннями. Ми знайдемо на них розумні відповіді.

Можна чи не можна?

Тихоні і гіперактивні, слухняні і вредіни, відмінники і двієчники — всі діти люблять дивитися мультфільми. А значить, сам факт перегляду яскравої анімації не грає ключову роль у розвитку дитини, формуванні його звичок і характеру. Та й повністю закрити доступ малюкові до такого контенту буде непросто. Пройшли часи, коли в телевізорі було лічене кількість телеканалів, а мультики в їх програмах були представлені дуже обмежена. Зараз навіть трирічний малюк знає, що в ноутбуці і маминому смартфоні улюблені герої живуть завжди. Варто тільки натиснути потрібну кнопочку. Оголосити тотальну війну мультфільмам не вийде. Хіба що зіграти на випередження — з самого раннього віку встановити чіткі правила перегляду мультфільмів, як, коли, які і скільки їх можна дивитися.

З якого віку і скільки хвилин

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы

Щодо вікового цензу думки різні. Що у психологів, що у батьків. Перші не можуть визначитися: рік, два або три. А мам-тат умовно можна розділити на три табори. Одні дозволяють Мультфільми з самого раннього дитинства завжди, коли малюк захоче. Мовляв, дитині це допомагає розвиватися, а батькам дістати хоч трохи вільного часу. Інші виступають за цензурований список мультиків і дозований їх перегляд. Треті ж відносять мультиплікацію до прояву зла вселенського масштабу, яке «вбиває» зір, формує деструктивні форми поведінки і телезалежність.

З дозволеним часом перегляду така ж плутанина. Важко уявити, як можна реалізувати формулу «5 хвилин в день для трирічних і 15 для шестирічних». Проте є психологи, які серйозно обґрунтовують навіть такий ценз. Це означає, що» Тачки » зможе подивитися тільки першокласник, і то лише розтягнувши сеанс майже на тиждень. Як не крути, але рекомендація дозволяти дитині з трьох років дивитися повнометражний годинний мультик в день виглядає куди більш логічною.

Як і дозволяти перегляд дітям 4-6 років декількох мультиків в день, але дозовано. Наприклад, по одному вранці, в обід і ввечері.

Мультик-це погано

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы. Опасности

Може зіпсується зір. Зв’язок не доведена, але саме до цієї причини найчастіше апелюють батьки, забороняючи дітям годинами просиджувати біля телевізора. Якщо у дитини є порушення зору, однозначно слід виконувати поради та приписи офтальмолога, в тому числі дотримуватися рекомендованого їм режиму перегляду телевізора. Всім дітям і дорослим також варто знати рекомендоване співвідношення розміру екрану і відстані до глядача: з діагоналлю 32 дюйма — 1,5 метра, 42 дюйма — 1,7 м, 47 — 1,9 м, 50 дюймів — 2 м.

Може сповільниться руховий розвиток. Під час перегляду мультфільму активно працює зоровий канал сприйняття інформації. А для повноцінного розвитку дитині потрібно ще й багато рухатися, розвивати мову, пам’ять, увагу.

Може з’явитися надмірна вага . Сидячи перед екраном дитина не витрачає енергію, що загрожує формуванням небажаних запасів на щічках і животику.

Може з’явитися синдром дефіциту уваги (СДВ). Він може виникати через регулярну перевантаження нервової системи яскравими, швидко змінюють один одного картинками. Проявлятися СДВ може гіперактивністю, нездатністю зосередитися і сконцентрувати увагу, примхливістю, імпульсивністю і дратівливістю.

Мультик-це добре

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы. Плюсы

Вчить, розважаючи. Сюжети багатьох мультфільмів містять розвиваючу складову. Переглядаючи їх, діти отримують уявлення про кольори і форми, вчать назви тварин і континентів. Герої анімацій задають в них питання, на які самі ж і відповідають. Вони вирішують найпростіші завдання і співають веселі пісні, які легко запам’ятовуються і відтворюються дітьми. Є мультфільми, які допомагають вивчити іноземну мову, освоїти рахунок.

Допомагають соціалізації. Діти, які бачили одні й ті ж Мультфільми, швидше знаходять спільну мову. У грі вони можуть копіювати слова або поведінку героїв, призначати себе на їх ролі.

Розширюють словниковий запас. Нові слова і звороти, вимовлені улюбленим героєм анімації, швидко запам’ятовуються. Намагаючись відтворити монологи або діалоги з улюбленого фільму, Дитина вчиться вживати назву нових предметів і понять, а також тренує дикцію.

Моделі поведінки. Більшість мультиків містять позитивні посили. Добро в них перемагає зло, погані герої виявляються покараними за свої нехороші вчинки, друзі не кидають один одного в біді, спритність і кмітливість допомагає героям подолати труднощі і так далі. У малюка формуються уявлення про те, як варто і як не можна чинити. Якщо ще й дорослі хоч зрідка долучаються до перегляду мультфільмів і ненав’язливо допомагають розставити акценти в сюжетах, такі сеанси можуть стати відмінним виховним матеріалом.

Пара слів на захист Маші

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы. Хорошие мультики

Шкідливі і корисні мультики. Ще одне спірне питання. Публікація пару-трійку років тому списку «небезпечних» для дитячої психіки мультфільмів і потрапляння в цей перелік хітів на кшталт «Маша і ведмідь» істотно підняло градус дискусії на цю тему. У першій п’ятірці цього антирейтингу виявилися також «Монстр Хай»Губка Боб»і» Том і Джеррі». Розганяючи паніку в мережі автори публікацій про шкоду зазначених мультфільмів посилалися на якесь дослідження відомих психологів. На перевірку виявилося, що скандальний список був складений студентами і викладачі психологічного факультету Московського державного університету за підсумками «дослідження», проведеного в рамках Літньої психологічної школи — такий собі Науково-практичний захід, який проводиться на березі водосховища щорічно по закінченню навчального року. Щось на зразок ненав’язливого тренінгу для майбутніх психологів, організованого їх викладачами. Знайти більш вичерпну інформацію про саме дослідження проблематично. Скільки дітей було піддано дослідженню, які методи застосовувалися, в чому конкретно виражався небезпечний ефект від перегляду зазначеного переліку мультфільмів, в пресі не наводиться. Просто психологи встановили, що, наприклад, Маша може стати прикладом для наслідування для дітей, але ж вона демонструє погану поведінку. Нібито всі діти схильні до наслідування, а цей мультфільм формує у дитини невірні поведінкові моделі. Точка. Тобто погана поведінка героя мультфільму і подальша девіантність глядача поставлені в пряму залежність.

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы. Советские мульты

Автори «дослідження» упустили один момент. Практично всі сюжети казок будуються на протиставленні хороших і поганих героїв. Навіть в нешкідливою історії про Чебурашку є Шапокляк. Якщо формально слідувати логіці психологів або тих, хто інтерпретував зміст їх тренінгів, від дітей куди подалі слід прибрати навіть історію про Колобка. Неймовірно жорстокий фінал. З «Попелюшки» варто було б прибрати образ мачухи — дитина може вважати прийнятними сімейні відносини, побудовані на експлуатації дитячої праці. Змій Горинич, Баба Яга, Кощій і Соловей-Розбійник — ще ті монстри. Їх, ймовірно, теж слід було б прибрати з дитячих очей геть.

«Діти схильні вірити всьому, що відбувається» — Так Прихильники заборони пояснюють думку, що в мультфільмах не повинно бути героїв, чия поведінка сприятиме формуванню особистості з асоціальними формами поведінки. Спробуйте умоглядно викреслити зі списку мультфільмів все, в яких є лиходії, хулігани, погані чарівники, дурні, обманщики і брехуни. Щось залишилося?

А може, все правильно з точністю до навпаки, і саме погані герої показують малюкам, як не варто робити?

Чи варто довіряти дослідникам?

Советы родителям: сколько и когда можно смотреть ребенку мультфильмы. Все в меру
В американській пресі свого часу був опублікований результат дослідження, проведеного фахівцями на базі дитячої лікарні Бостона. Тестування майже тисячі дітей показало, що часто і багато дивилися телевізор, дійсно, трохи відставали. У них були гірше розвинені увага, логічне мислення і моторика.

Дослідники не задовольнилися результатом і пішли далі і детальніше опитали батьків. Виявилося, що всі діти зі слабкими показниками розвитку були з менш забезпечених сімей, в яких мами-тата мають гіршу освіту і багато зайняті роботою. І «залипання» дитини в телевізорі було вимушеним наслідком способу життя всієї родини. Це дослідження показало, що на перший план має бути винесено питання, не які мультики дивляться діти в телевізорі, а скільки і чому? Мультфільми не можуть замінити дитині спілкування з батьками і однолітками. Цікаве спільне дозвілля-заняття творчістю або спортом , настільні ігри та рухливі розваги на свіжому повітрі, а не цензура — і мультики стануть лише допоміжним способом розважити малюка.

Купити все для розвитку дитини, а також порівняти ціни зручно на Рrice.ua

Загрузка ...
PriceMedia